Na polskim rynku istnieje niemal nieograniczony wybór smartfonów o różnych parametrach technicznych i wymaganiach sprzętowych. Dzięki temu każdy użytkownik może dostosować funkcjonalność i design telefonu według własnych preferencji. Smartfony dzielą się nie tylko ze względu na producenta, ale również na zainstalowany system operacyjny. Android i iOS – te dwa oprogramowania rządzą i dzielą na światowym rynku technologicznym. Czym się różnią?
Android a iOS – hermetyczność
Podstawowa różnica między systemem Android od Google a systemem iOS od Apple tkwi w ich zasięgu względem urządzeń mobilnych. Android można spotkać na smartfonach czy tabletach od wielu producentów elektroniki na świecie, co czyni go niezwykle uniwersalnym i otwartym na ekspansję. IOS natomiast znajduje się na drugim biegunie – software opracowany przez Apple określany jest jako hermetyczny i przeznaczony jest tylko dla urządzeń z „jabłuszkiem”.
Android a iOS – zainteresowanie w skali światowej
Popularność obu software’ów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych w dużej mierze zależy od regionu świata. W Polsce od wielu lat przeważająca część użytkowników smartfonów korzysta z telefonów z Androidem, natomiast iOS dominuje w Stanach Zjednoczonych czy na Wyspach Brytyjskich. Na zainteresowanie systemami wpływa ich kompatybilność z urządzeniami elektronicznymi od różnych producentów. Android współpracuje z takimi gigantami jak Samsung, Xiaomi, Huawei i szeregiem niskobudżetowych marek, które w Polsce cieszą się sporą popularnością. Z uwagi na to, że iOS jest autorskim softwarem firmy Apple, a ich iPhone’y należą do najwyższej półki cenowej telefonów dostępnych na polskim rynku, automatycznie przekłada się to na mniejsze zainteresowanie ze strony polskich Konsumentów. Nie oznacza to jednak, że system iOS ustępuje miejsca Androidowi pod względem technologicznym.
Android a iOS – rozwiązania technologiczne
Na płynną pracę urządzeń mobilnych ma wpływ nie tylko jakość wykorzystywanych w nich podzespołów, ale również system operacyjny. Android i iOS działają na nieco innych zasadach, przez co np. porównywanie wydajności telefonu na podstawie dostępnej pamięci RAM w iPhone’ach i smartfonach z Androidem mija się z celem. iOS znacznie lepiej radzi sobie z bieżącym optymalizowaniem pamięci podręcznej aplikacji i nawet przy niskiej pojemności RAM-u wciąż zachowuje wysoką wydajność.
Android a iOS – aktualizacje
Wspomniana wcześniej hermetyczność systemu iOS pozostaje nie bez wpływu na jakość aktualizacji systemowych dostępnych dla użytkowników iPhone’ów. Nowe wersje oprogramowania iOS przyczyniają się do poprawy pracy urządzenia, eliminując jednocześnie błędy i rozwiązania, które się nie sprawdziły. Aktualizacje iOS opracowywane są w znacznie krótszym czasie niż te na Androida, co ma związek z unikalnym charakterem iOS. Warto również zaznaczyć, że w przypadku awarii systemu bądź też konieczności naprawy iPhon’a można zwrócić się o pomoc nie tylko do autoryzowanego serwisu Apple, ale również do pogwarancyjnego serwisu iPhone, gdzie profesjonaliści kompleksowo zajmą się optymalizacją urządzenia. Wymiana wyswietlacza iPhone czy baterii to nie problem dla nieautoryzowanych punktów serwisowych, o ile dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w pracy z urządzeniami Apple.