Autotransformatory – czym są i w jakich branżach mają zastosowanie?

autotransformatory

Autotransformatory są naprawdę przydatnymi konstrukcjami elektrycznymi. Czym jednak dokładnie się one charakteryzują i co warto o nich wiedzieć?

Czym dokładnie jest autotransformator?

Sektor energetyczny do swojego poprawnego działania potrzebuje wielu odpowiednich konstrukcji, które nie tylko pozwalają na dostarczanie prądu na większe odległości, ale również dostosowywania jego typu oraz napięcia pod konkretne wymagania, na przykład gospodarstw domowych. To właśnie w takich celach najczęściej wykorzystuje się takie urządzenia, jak autotransformatory. Czym one jednak tak właściwie są? Ogólnie rzecz ujmując autotransformator to urządzenie, które jest w stanie przerobić niejako napięcie na takie, by było ono możliwe do użytkowania, na przykład do zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Bez pomocy tego typu urządzenia prąd płynący z gniazdek byłby dla sprzętów najzwyczajniej w świecie zabójczy. Transformatory, w tym oczywiście autotransformatory, rozwiązują ten problem.

Zalety i wady autotransformatorów

Jeżeli chodzi o transformatory na zamówienie, autotransformatory mają kilka bardzo ważnych zalet. Przede wszystkim są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu ich transport jest o wiele łatwiejszy, a do ich konstrukcji wymagane jest zużycie mniejszej ilości materiałów. Co za tym idzie, jest to rozwiązanie tańsze, a równocześnie bardzo wydajne. Z drugiej jednak strony autotransformatory nie są aż tak odporne na wysokie napięcia, jak czasem naprawdę ogromne transformatory. Za wysokie napięcie może sprawić, że autotransformator w ułamek sekundy będzie nadawał się tylko i wyłącznie do śmieci.

Autotransformator a transformator – jakie są najważniejsze różnice?

Najważniejsza różnica kryje się w nazwie. Podczas gdy zwykły transformator posiada dwa osobne uzwojenia – pierwotne oraz wtórne, dzięki czemu możliwe jest rozłożenie sił, autotransformator posiada tylko jedno uzwojenie, pełniące obie te role jednocześnie. Stąd zresztą wzięła się nazwa tej konstrukcji.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz