Buty ze sklepu BHP – jak czytać ich normy?

przestrzeganie zasad bhp

Kiedy wejdziemy na jakikolwiek sklep BHP w internecie, może nas przytłoczyć ilość literek i cyfr, które określają normy spełniane przez obuwie. Warto je jednak poznać, gdyż za ich pomocą możemy określić wiele parametrów naszych butów. Zastanówmy się więc wspólnie jak czytać normy ze sklepu BHP i jakich informacji o butach roboczych mogą nam dostarczyć.

Sklep BHP – oznaczenia butów roboczych

Każdy sklep BHP będzie miał w swojej ofercie sporą liczbę butów ochronnych i butów roboczych, jednak nie oznacza to, że nadadzą się one do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Nie należy lekceważyć znaczenia butów – nie tylko odpowiadają one za ochronę naszych palców i stóp, ale także mogą znacznie wpłynąć na komfort pracy. Jeśli wybrane przez nas buty okażą się niewygodne, godziny spędzone w pracy mogą płynąć znacznie wolniej niż zazwyczaj.

O tym, do jakich zadań nadadzą się dane buty ze sklepu BHP poinformują nas spełniane przez nie normy. Zgodnie z nimi, dzielimy buty robocze na trzy kategorie:

  • buty bezpieczne – zgodne z normą PN-EN 345 i oznaczane literą S (safety)
  • buty ochronne – zgodne z normą PN-EN 346 i oznaczone literą P (protective)
  • buty zawodowe – zgodne z normą PN-EN 347 i oznaczone literą O (occupational)

Jakie buty ze sklepu BHP wybrać?

Kiedy szukamy w sklepie BHP odpowiednich butów roboczych, najbardziej będą interesowały nas kategorię S i P. Każdy but oznaczony literą S ma wzmacniany podnosek, czyli dysponuje specjalną metalową wkładką na czubku, która chroni palce ich użytkownika.

O dalszych właściwościach tego typu butów, poinformuje nas cyfra obok litery S. Im jest większa, tym więcej właściwości ochronnych oferują buty. Nie oznacza to jednak, że zawsze najbardziej odpowiednie będą buty z najwyższą cyfrą. Co może zaoferować nam każdy z rodzajów obuwia, oznaczonych klasą safety?

  • SB – to podstawowa kategoria, która informuje nas o podnosku w bucie;
  • S1 – to buty z podnoskiem, zabudowaną piętą, właściwościami antyelektrostatycznymi i absorpcją energii przez podeszwę;
  • S2 – do wcześniejszych właściwości dochodzi jeszcze nieprzepuszczalność wody;
  • S3 – te buty oferują wzmocnioną podeszwę, odporną na przebicie;
  • S4 – mają one podstawowe parametry normy SB, plus właściwości antyelektrostatyczne w obszarze podeszwy;
  • S5 – oferują dokładnie to co buty S4, dokładając do tego odporność podeszwy na przebicie i jej urzeźbienie.

Oczywiście, klas i norm obuwia jest znacznie więcej, jednak już znajomość kategorii S może znacznie pomóc podczas wizyty w sklepie BHP. Pamiętajmy o tym, że zawsze należy dostosować nasze obuwie do warunków i charakteru pracy – przykładowo, kiedy dużo czasu spędzamy na zewnątrz, dobrze będzie wyposażyć się w buty w kategorii S2, które nie przepuszczają wody.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz