Czym są nity?

nity

Nity to niezbędny element wielu konstrukcji. Ich uniwersalność sprawia, że łączy się nimi rozmaite materiały. Z tego powodu powstało wiele rodzajów tych części. Przed przystąpieniem do prac remontowych warto sprawdzić, do czego dokładnie służą nity i czym można je osadzać.

Do czego służą nity?

Nity to metalowe połączenia elementów konstrukcji. Sprzedają je wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak np. Nitpoz. Firma oferuje różnego rodzaju nity w Poznaniu.

Dzięki nitom można scalać ze sobą te części konstrukcji, których nie da się połączyć w inny sposób. Wykorzystuje się je m.in. do spajania trudnych do zespawania części wykonanych z różnych metali.

Oprócz nich istnieją też nity używane do łączenia komponentów drewnianych, gipsowych, plastikowych i laminatu. Zaletą nitów jest wysoka trwałość połączenia. Klientów z Wielkopolski zainteresować mogą także dostępne od nich narzędzia akumulatorowe do nitów w Poznaniu.

Jakie są rodzaje nitów?

Nity dzieli się ze względu na konstrukcję trzpienia i łba oraz materiał wykonania. Najbardziej uniwersalne są nity standardowe. Kolejnym rodzajem są otwarte. Używa się ich do połączeń o małym obciążeniu.

Więcej wytrzymują nity zamknięte i rozprężne. Oprócz nich istnieją również nity wodoszczelne, rozwidlone (do połączeń miękkich materiałów), rowkowane i wpuszczane.

Połączenia nitowe produkuje się w trzech wariantach łba. W większości przypadków wystarcza nit kulisty. Stożkowy jest użyteczny wszędzie tam, gdzie wymagana jest płaska powierzchnia spojenia. Modele z dużymi kołnierzami łączą cienkie materiały z twardym podłożem.

Czym przytwierdzać nity?

Do łączenia części konstrukcji wystarczy młotek. Szybszym i efektywniejszym sposobem jest jednak użycie nitownicy. Najprostsze w budowie są urządzenia ręczne. Przydają się one do połączeń elementów miękkich np. drewnianych.

Alternatywą dla nitownic ręcznych są nitownice pneumatyczne i elektryczne. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te drugie. Modele z akumulatorem można przenosić łatwiej niż urządzenia z kompresorem lub podpinane do gniazdka.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz