Dom 3D z drukarki

Technologia druku 3D cieszy się coraz większą popularnością. Dziś drukarki 3D pozwalają na wydrukowanie niemal wszystkiego. I to naprawdę wszystkiego. Warto wiedzieć, że w technologii 3D może powstać nawet… dom z drukarki!

Drukowane domy i technologia 3D

Technologia druku 3D rozwija się w zawrotnym tempie. Jeszcze nie tak dawno pozwalała jedynie na wydrukowanie niewielkich obiektów. Głównie były to prototypy różnego rodzaju produktów. Służyły one do przeprowadzania testów przed produkcją finalnego produktu. Jednak postęp technologii 3D sprawił, że wraz z czasem możliwości druku stawały się coraz większe. Dziś druk 3D służy już nie tylko do produkcji prototypów, ale również produktów finalnych. Z technologii tej korzysta coraz więcej branż. Pozwala ona na tworzenie biżuterii, zabawek dla dzieci, części zamiennych, a nawet protez medycznych. Jednak mało kto wie, że technologia 3D pozwala nawet na stworzenie domu.

W ciągu ostatnich pięciu lat technologia druku 3D zrodziła wiele niesamowitych konstrukcji na całym świecie, w tym drukowane w 3D domy, kabiny, biura, mosty, pawilony, duże konstrukcje, schrony i wiele więcej! Wraz z rozwojem konstrukcji 3D, może ona potencjalnie przełamać tradycyjny proces budowania.

Domy drukowane – pierwszy dom wydrukowany w 3D

Wszystko zaczęło się 2014 roku w Chinach. To tam pokazano wówczas, że drukowanie domu w technologii 3D to nie tylko fantastyka, ale rzeczywistość. Dzięki technologii 3D stworzono wówczas kilkupiętrowy budynek mieszkalny. Do stworzenia takiej budowli wykorzystano ogromną drukarkę 3D. Za materiał do budowy posłużył beton oraz odpady przemysłowe. Ogromna drukarka 3D do budowy domu budowała z tych materiałów w sposób warstwowy. Skąd pomysł na budowę domu z wykorzystaniem technologii 3D? Przede wszystkim z oszczędności. Budowa domu w technologii 3D może być tańsza w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Oczywiście tak wydrukowany tam nie nadawał się od razu do zamieszkania. Potrzebna była dodatkowa praca ludzkich rąk. Chodzi tu głównie o prace wykończeniowe, takie jak zamontowanie okien. Dodatkowo dom pozbawiony był choćby instalacji elektrycznej.

Dom z drukarki 3D w Polsce

Pierwszy dom z drukarki 3D w Polsce został “zbudowany” w 13 godzin i powstał pod Warszawą w 2019 roku (choć prace nad nim, zespół rozpoczął w 2018 roku). Drukarka 3D do budowy domu wykorzystała aż 6 ton betonu, aby stworzyć dom o wielkości 7 m². Jak wygląda drukowanie domu z drukarki 3D? Z dyszy robota ciśnieniowego wydobywa się specjalna zaprawa lub beton. Ściany dwukondygnacyjnego domu jednorodzinnego układane są warstwa po warstwie o grubości centymetra – zostają “zadrukowane”. I tak warstwa po warstwie wykonywane są ściany przyszłego domu.

Czy drukowane domy w Polsce mogą stać się tanią alternatywą dla tradycyjnych domów? Czas pokaże!

Dom z drukarki to nowa rzeczywistość! 

W ciągu ostatnich pięciu lat technologia druku 3D zrodziła wiele niesamowitych konstrukcji na całym świecie, w tym drukowane w 3D domy, kabiny, biura, mosty, pawilony, duże konstrukcje, schrony i wiele więcej! Wraz z rozwojem konstrukcji 3D, może ona potencjalnie przełamać tradycyjny proces budowania.

Dom i drukarka 3D, czyli zalety domów z drukarek:

  • Niedrogie: duże budynki przemysłowe można budować stosunkowo niskim kosztem. Budowy wymagają mniej pracowników.
  • Krótszy czas budowy: ponieważ wiele konstrukcji jest drukowanych w ciągu kilku dni, na przykład schroniska z drukowaniem 3D mogą być korzystne dla ofiar klęsk żywiołowych.
  • Przyjazne dla środowiska: materiały, które można wykorzystać w drukarniach 3D, obejmują beton, plastik i surową ziemię, a także naturalne odpady z łańcucha produkcji ryżu.
  • Nietypowe kształty: drukowanie 3D może tworzyć kształty, które są niemożliwe lub zbyt drogie, aby wykonać w inny sposób.

Drukowanie domu 3D – koszt druku domu 

Już w 2017 roku dom w technologii 3D stworzyli Amerykanie. Co ciekawe, dom powstał jedynie w 24 godziny. Wydrukowany budynek był mobilny. Można było przetransportować go w dowolne miejsce. Ile kosztował taki dom? Wydrukowanie domu w technologii 3D kosztowało zaledwie 10 tysięcy dolarów. I dodać tu trzeba, że w kwocie tej mieścił się również zakup elementów wykończeniowych. Mowa tu o drzwiach czy oknach. W ramach tej kwoty w domu położono również instalację elektryczną. Dom stał się całkowicie przystosowany do zamieszkania. Jak wspomniano, druk domu w technologii 3D możliwy jest już nawet w 24 godziny. To ogromny postęp. Takie rozwiązanie może bowiem pomóc w rozwiązaniu ogromnego problemu mieszkaniowego, jaki istnieje w wielu miejscach na świecie.

Drukowanie domów w 3D a przyszłość

Technologia 3D rozwija się niezwykle szybko. Ogromny postęp widoczny jest z roku na rok. Oznacza to powstanie zupełnie nowych możliwości. W wielu krajach na świecie odnotowywany się szybki przyrost naturalny. To jednoczenie przyczynia się do powstawania problemu mieszkaniowego. Technologia 3D może być kluczem do rozwiązania tego problemu. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty oraz czas realizacji budynków w 3D. Czy w przyszłości technologia 3D zastąpi tradycyjne budownictwo?


Artykuł sponsorowany – Ubot 3D producent drukarek dla przemysłu

Author: redakcja

Dodaj komentarz