Jak działa wyciągarka ręczna korbowa?

wyciagraka reczna

Zasada działania wyciągarek ręcznych opiera się na przenoszeniu siły operatora na pewien mechanizm. Z uwagi na to, że nie posiadają silników, nie są zbyt wydajne w przypadku znacznych ciężarów. Można jednak dzięki nim podnosić na sporą wysokość ciężkie ładunki normalnie nieosiągalne dla zwykłego człowieka.

Wciągarki linowe ręczne – jak działają i czy są warte uwagi?

Urządzenie takie jak wyciągarka ręczna korbowa posiada mechanizm sterowany korbą. Często element podnoszący oparty jest na linie, a lina z kolei na ramie. Rama pozwala uzyskać stabilność konstrukcji i odpowiednie przełożenie sił. Tego rodzaju wyciągarki mogą bardzo dobrze sprawdzić się przy lżejszych i średnio ciężkich ładunkach. 

Podstawowe zastosowanie tego typu rozwiązań można zaobserwować np. w warsztatach mechaniki samochodowej. Wciągarki linowe ręczne są dobrymi urządzeniami wszędzie tam, gdzie można bez problemu zainstalować całą konstrukcję. Niekiedy nawet przydają się w gospodarstwach domowych zajmujących się np. rolnictwem.

Wciągniki ręczne – korba jako podstawa mechanizmu

We wciągnikach ręcznych obserwuje się działanie oparte na przesuwaniu się wzajemnie łańcuchów lub obecności korby. Dla dodatkowego zabezpieczenia ładunków albo pozyskania innej metody wciągania ładunków na wysokość stosuje się podnośniki koszowe. Nowoczesne rozwiązania tego typu są bezawaryjne i dobrze radzą sobie z różnym obciążeniem. 

Wciągarki ręczne łańcuchowe umożliwiają łatwe manewrowanie pozycją dużych, ciężkich przedmiotów czy też pojemników, palet z towarami. Ich udźwig sięga 3 ton. Takie możliwości są wystarczające dla lżejszych przemysłów oraz sektora usługowego. Operator urządzenia nie musi być szczególnie silny, za udźwig odpowiada konstrukcja wciągnika.

Wciągarki linowe ręczne – najważniejsza jest korba

To właśnie mechanizm oparty na korbie bądź pętlach z łańcucha pozwala operatorowi wciągać tak ciężkie ładunki. Mechanizm wykorzystuje podstawowe założenia fizyki i jest całkowicie bezpieczny. W przypadku cięższych ładunków wciągniki ręczne są zastępowane przez elektryczne rozwiązania z silnikiem.

Podsumowując, wyciągarki ręczne korbowe czy łańcuchowe mogą bardzo się przydać do wciągania ciężkich ładunków na wyższe kondygnacje. Korzysta się z nich np. w magazynie. 

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz