Jak przebiega frezowanie CNC?

Maszyna CNC

Frezowanie jest jednym z elementów obróbki. Dzięki nowoczesnym maszynom może być wykonywane szybko i bezbłędnie. Na czym dokładnie polega i jak przebiega frezowanie CNC?

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie za pomocą maszyny CNC jest formą obróbki, którą często wykorzystuje się w produkcji. Jest popularna w różnych dziedzinach przemysłu, m.in. przy produkcji mebli. Maszyna CNC (z języka angielskiego Computerized Numerical Control) pozwala zaprogramować pracę komputerowo, w taki sposób, żeby wszystkie elementy wyglądały identycznie. Do jej obsługi wymagany jest komputer i odpowiedni program, w którym rozrysowane będzie ustawienie, głębokość, siła nacisku oraz dokładny wzór, według którego maszyna będzie obrabiać każdą kolejną partię. Najczęściej wykorzystuje się rysunek wykonany w programie CAD/CAM. Ważne jest, żeby projekt był wykonany dokładnie i szczegółowo, ponieważ od tego zależy końcowy efekt obróbki. Frezowanie CNC pozwala maksymalnie zautomatyzować pracę i produkować jednakowe elementy.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się frezowanie CNC?

Ma to duże znaczenie szczególnie w fabrykach zajmujących się masową produkcją. W ich przypadku nie ma miejsca na żadne odchylenia od normy, nierówności czy zróżnicowane kształty, ponieważ często produkowane elementy są później składane razem. Dodatkowo proces produkcji jest znacznie szybszy, a sama maszyna nie wymaga zastosowania innych narzędzi czy obsługi przez kilka osób. Maszyna CNC pozwala również przygotować formy do termoformowania, które zazwyczaj wykonywane są z aluminium. Dzięki frezowaniu CNC każda z form jest wykonana z precyzją i dokładnością. Ułatwia to dalszy proces produkcyjny.

Zakup maszyny CNC nie jest małym wydatkiem. Tego rodzaju urządzenia często są bardzo drogie, jednak inwestycja bardzo szybko się zwraca. Proces produkcji przebiega sprawnie i automatycznie, a ryzyko powstawania ewentualnych pomyłek i błędów jest zminimalizowane do maksimum, co pozwala zaoszczędzić również na materiałach.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz