Jak wygląda produkcja form szklarskich?

produkowanie form szklarskich

W obecnych czasach przemysł szklarski jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu uzyskiwane są wszelakie szklane wyroby użytkowe. Takie produkty mają swoje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, dlatego to wytwory bardzo lubiane. Warto dowiedzieć się, czym są takie formy szklarskie oraz w jaki sposób się je produkuje.

Jakie produkty obejmują formy szklarskie?

Formy szklarskie to pojęcie bardzo szerokie. Takie produkty mają swoje zastosowanie praktycznie w większości branż. Takie produkty wykorzystuje się w budownictwie lub przemyśle samochodowym. Poza tym najpopularniejsze jest szkło użytkowe, a są to różnorakie próbki laboratoryjne i przede wszystkim opakowania takie jak słoiki czy butelki. Producenci tacy jak Narzędziownia METALTON produkuje wysokiej jakości towary, które są bardzo pożądane.

Formy wykorzystywane do produkcji szkła to przeważnie dwa elementy, czyli przedforma i forma właściwa. W przedformie powstaje tak zwana główka wyrobu, a w formie właściwej osiągany jest ostateczny kształt. Budowa formy zależy od wykorzystywanej technologii. Czasem produkt formowany jest tylko za pomocą strumienia powietrza wdmuchiwanego do wnętrza. Innym razem stosuje się wytłaczanie, które polega na dociskaniu szkła specjalnym wytłocznikiem. Czasem wykorzystuje się te techniki razem.

Jak produkuje się formy szklarskie?

W dzisiejszych czasach przemysł szklarski wykorzystuje specjalne, nowoczesne techniki, które pozwalają na wytworzenie produktów wysokiej jakości, pożądanych wszędzie. Produkcja form szklarskich w Lublinie odbywa się w hucie z zastosowaniem procesu wytapiania.

W procesie produkcji szkła można wyróżnić kilka najważniejszych etapów. Pierwszy z nich to prasowanie masy szklarskiej, później następuje jej ciągnięcie. Następnie się ją walcuje, a ostatnie, co trzeba przeprowadzić to proces wytłaczania w formach. Aby takie formy szklarskie mogły stać się użytkowe, muszą trochę poleżeć, zazwyczaj to kwestia kilku tygodni. W tym czasie szkło odpowiednio stwardnieje. Niestety cały ten proces jest żmudny ze względu na długi czas twardnienia i stygnięcia.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz