Jak wykorzystać nadajnik GPS?

Wykorzystanie nadajnika GPS

Nadajnik GPS to urządzenie, którego działanie polega mówiąc w dużym uproszczeniu na odbieraniu i przekazywaniu informacji o swoim położeniu a dane te zdobywa dzięki połączeniu z sygnałem z satelity. Obecnie dzięki nadajnikom możemy zlokalizować konkretne obiekty lub też wyznaczać im jak najbardziej optymalne trasy poruszania się. Technologia ta znalazła zastosowanie przede wszystkim w transporcie jednak coraz częściej wykorzystywana jest na dużo mniejszą skalę, w obszarach bardziej prywatnych. Coraz powszechniejsze stosowanie nadajników i lokalizatorów gps znacznie ułatwia pracę policji, szczególnie w przypadku kradzieży drobnych przedmiotów typu rower lub laptop. Zwiększyło to także bezpieczeństwo osób starszych, które mogą poczuć się pewniej wychodząc na miasto zaopatrzone np. w ukryty w zegarku lokalizator.

Transport – kontrola kierowców i bezpieczeństwo samochodów firmowych

Kiedy samochód firmowy staje się narzędziem pracy to chcemy wiedzieć dokładnie czy pracownik wykorzystuje go wyłącznie do tego celu. Monitorowanie pokonywanych tras i ich czasu to cenne informacje dla właścicieli firm, dzięki którym “z daleka” kontrolują czas pracy kierowców i jej efektywność. Tutaj nie ma miejsca na kłamstwo – nadajnik gps wskazuje konkretne lokalizacje, w których znajdowało się służbowe auto. Z kolei branża transportu międzynarodowego ceni sobie lokalizatory samochodowe jako źródło większego bezpieczeństwa kierowców i swojej floty. Kierowcy samochodów ciężarowych również czują się pewniej wiedząc, że ich położenie jest na bieżąco przekazywane do siedziby firmy a dane te stanowią cenną wskazówkę w ewentualnej pomocy kierowcy. Trudno sobie również wyobrazić dzisiejszy transport bez nawigacji satelitarnej, dzięki której bezproblemowe dotarcie w nieznane nam miejsce nie stanowi już problemu. Nadajnik gps bardzo precyzyjnie wyznacza trasy omijając przy tym np. korku lub remonty dróg. Dziś naprawdę trudno wyobrazić sobie dalsze podróże samochodem bez systemy gps.

Lokalizator ludzi i zwierząt

Tym co zmieniło się w ostatnich latach to między innymi świadomość zalet jakie niosą ze sobą lokalizatory gps. Miniaturowy nadajnik GPS możemy dziś zainstalować np. w telefonie czy zegarku naszego dziecka tak, aby zawsze mieć kontrolę nad jego lokalizacją. Daje do zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa dziecku i spokój jego rodzicom. Zdarzają się oczywiście głosy, że to przesada i nie powinno się aż tak ingerować w życie dzieci. Czy jednak bezpieczeństwo i życie naszych najbliższych nie jest wartocią nadrzędna? Nie chodzi przecież o to aby non stop śledzić ruch swojego dziecka. Nadajnik gps powinien raczej działać jak pasy bezpieczeństwa – być i zadziałać w odpowiednim momencie, np. kiedy nasze dziecko zgubi się w zatłoczonym, nowym miejscu np. na wycieczce, na wakacjach a w najgorszym scenariuszu kiedy zostanie porwane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób starszych, szczególnie tych które mają kłopoty z pamięcią lub orientacją w terenie. Nadajnik w zegarku pozwala wówczas szybko zlokalizować bliską nam osobę. Mały nadajnik można również zamontować na obroży psa lub kota, szczególnie jeśli nasze pupile mają tendencję do samotnych wycieczek.

Ochrona mienia

Lokalizatory w samochodach to już znany temat. Właściciele droższych modeli coraz częściej decydują się na zainwestowanie w solidnej jakości nadajnik, który w przypadku kradzieży pozwala precyzyjnie zlokalizować auto. Coraz bardziej popularne stało się również montowanie lokalizatorów w mniejszych lecz także cennych i wartościowych przedmiotach takich jak drogie rowery, skutery, deskorolki. Sprzęty te niestety często stają się celem złodziei a takiej sytuacji nadajnik gps znacznie ułatwia policji odnalezienie tych przedmiotów. Lokalizatory sprawdzą się również w przypadku laptopów, telefonów, profesjonalnego sprzętu fotograficznego czy innych drogich gadżetów. Osoby, które mają tendencję do częstego gubienia kluczy również mogą zastosować takie rozwiązanie i zamontować w breloczku mini nadajnik gps.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz