Jakie są alternatywne inwestycje na rynku nieruchomości?

Inwestycje na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości stwarza szerokie możliwości wypracowywania zysków i to nie tylko z tytułu zakupu mieszkania i jego odsprzedaży. Można inwestować w nieruchomości na wynajem, ale też zdecydować się na inwestycje alternatywne w nieruchomości. Na czym one polegają i jak można czerpać z nich zyski?

Strategie stosowane na rynku nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości powinno mieć założony plan działania. Inwestor musi przyjąć pewną, przemyślaną strategię, analizując przy tym rentowność inwestycji i biorąc pod uwagę jej potencjalne ryzyko utraty części lub niekiedy nawet całości posiadanych środków. Raczej mało kto kupuje nieruchomości, kierując się jakimś kaprysem. Na ogół w takim przypadku albo chcemy zaspokoić tym samym swoje potrzeby mieszkaniowe, albo wypracować w założonym czasie zyski.
Nowoczesną metodą inwestowania w nieruchomości może być flipping, nazywany po prostu flipingiem na nieruchomościach.

Na czym polega flipowanie?

Mniej znaną formą inwestowania w nieruchomości może być flipowanie. W skrócie wygląda to w ten sposób, że inwestor wybiera mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, które ma największy jego zdaniem potencjał. Powinno być ono stosunkowo tanie – wystawione na sprzedaż poniżej ceny rynkowej, co wiąże się najczęściej z tym, że będzie ono wymagało pewnych nakładów na jego remont i wyposażenie. Po zakupie to inwestor przeprowadza remont i modernizację obiektu, aby zwiększyć jego obiektywną wartość rynkową. Następnie mieszkanie jest wystawiane na sprzedaż, a inwestor zarabia na wzroście jego wartości, po uwzględnieniu wydatków poniesionych na remont.

Wynajem krótkoterminowy

O ile inwestycje w nieruchomości na wynajem długoterminowy są już standardowym sposobem zarabiania na mieszkaniach, o tyle najem krótkoterminowy jest nowoczesną alternatywą, zwłaszcza jeśli prowadzony jest przez przedsiębiorstwo, które może korzystać z optymalizacji podatkowej.

Wynajem krótkoterminowy pozwala na to, by kupić mieszkanie, np. apartament czy mikro apartament lub condohotel, które sprzedawane są z 23-procentowym podatkiem VAT. W ten sposób inwestor dokonujący kupna lokalu „blokuje podatek VAT”, ale zyskuje możliwość też zablokowania konieczności zapłaty jednorazowo podatku dochodowego poprzez amortyzację mieszkania – zwykłą lub przyspieszoną.

Tym samym poruszyliśmy też kwestię innej alternatywnej inwestycji na rynku nieruchomości, jaką są mikro apartamenty.

Mikro apartamenty sposobem na inwestowanie

Pod pojęciem mikro apartamentów należy rozumieć atrakcyjnie zlokalizowane lokale, które mają kilkanaście metrów powierzchni. Jest ona doskonale zaaranżowana. Największym ich atutem jest to, że są one sprzedawane jako lokale użytkowe, ponieważ nie spełniają norm prawnych wskazanych dla lokali mieszkalnych, które muszą mieć co najmniej 25 mkw powierzchni użytkowej. Deweloperzy obchodzą sprytnie te przepisy, tworząc mikro apartamenty, czyli bardzo małe mieszkania, które jednak dla studenta czy biznesmena mogą być jak najbardziej wystarczające.

Moda na mikro apartamenty i inwestycje w nie przyszła do Polski z Zachodu, zwłaszcza z Nowego Jorku, gdzie na Manhattanie nie brakuje mikro apartamentów, które szybko można wynająć lub sprzedać. W Polsce nie ma jeszcze przepisów, które definiowałyby mikro apartamenty czy regulowałyby obracanie nimi na rynku inwestycji mieszkaniowych. Jak na razie, może być to bardzo dobry sposób na inwestowanie posiadanego kapitału na rynku nieruchomości mieszkalnych.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz