Kiedy zmienić opony na letnie?

Wymiana opon

Jak co roku zastanawiasz się, kiedy wymienić opony w swoim samochodzie na letnie? Oczywiście istnieją dość ścisłe wytyczne na temat tego, kiedy jest najlepszy czas na dokonanie takiej zmiany. Jednak wiele tutaj zależy od warunków pogodowych. Wymiana kół na letnie ma znaczenie dla bezpieczeństwa i ekonomii jazdy.

Kiedy powinno się wymienić opony na letnie?

Zasadniczo opony na letnie powinniśmy wymienić w okresie od marca do kwietnia. To właśnie w tym czasie powinniśmy dokładnie sprecyzować odpowiedni moment na wymianę opon. Zasadniczo na oponach letnich nie powinniśmy już jeździć, kiedy temperatura powietrza przekracza 7 st. C. Jednak aby nie pospieszyć się przesadnie ze zmianą opon, taka temperatura powinna się utrzymać przez dłuższy czas. Albowiem zdarza się, że w marcu, a nawet jeszcze w kwietniu możemy mieć dość wysoką temperaturę przez parę dni, niemniej jednak nocą możemy mieć do czynienia z przymrozkami. Dlatego warto śledzić prognozy pogody, zwłaszcza te o charakterze długoterminowym i na ich podstawie zaplanować wymianę opon.

Dlaczego trzeba wymienić opony na letnie?

Dlaczego wymiana opon na letnie jest tak istotna? Przede wszystkim jazda na oponach zimowych w warunkach letnich jest dość niebezpieczna. Opony przeznaczone do jazdy zimowej mają dość szczególne właściwości, które właśnie sprawdzają się przy niskich temperaturach. W warunkach letnich, kiedy będziemy mieli wysoką temperaturę i dość mocno nagrzany asfalt, taka opona może kleić się do podłoża. Kolejną kwestią są również znaczne odkształcenia opony, które mogą się wówczas pojawić, co może doprowadzić do jej znacznie większego zużycia. Ponadto jazda na takich oponach przy wysokich temperaturach jest niebezpieczna, albowiem auto nie trzyma się odpowiednio jezdni.

Jak wymienić opony w samochodzie?

Oczywiście jeśli opony letnie mamy na osobnych felgach, to tzw. przekładkę możemy wykonać w zasadzie samodzielnie. Wystarczy że użyjemy lewarka, a także specjalnego klucza i po prostu wymienimy komplet kół. Niemniej jednak jeśli mamy tylko jeden zestaw felg i musimy dokonać przełożenia opon, to raczej sami tego zadania nie wykonamy i powinniśmy udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Tam fachowcy szybko, sprawnie i za niewygórowaną cenę wymienią nam opony. Jednak nie powinniśmy czekać z tym na ostatnią chwilę, albowiem wówczas możemy się spotkać ze sporymi kolejkami do zakładów wulkanizacyjnych.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz