Klucze dynamometryczne nastawne i ze stałym momentem obrotowym

dynamometryczny klucz

Do dokręcania połączenia śrubowego ze ściśle określoną siłą, przeznaczone są tzw. klucze dynamometryczne. To specjalistyczne narzędzia warsztatowe, które minimalizują ryzyko przypadkowego przekręcenia śruby i zerwania gwintu. Dzięki użyciu odpowiedniej siły połączenie jest stabilne i nie powinno rozluźnić się podczas pracy urządzenia. W sprzedaży dostępne są różne rodzajów takich kluczy, w tym modele nastawne i ze stałym momentem obrotowym.

Klucze dynamometryczne nastawne

Najpopularniejszym rodzajem kluczy dynamometrycznych są ich wersje mechaniczne z systemem nastawnym, dzięki któremu użytkownik może ręcznie ustawić pożądany moment obrotowy, czyli siłę dokręcania (zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, pojazdu czy maszyny). Nastawne klucze dynamometryczne to m.in. popularne modele wydające charakterystyczny dźwięk kliknięcia, wyposażone w specjalną zapadkę, która blokuje sprężynę, gdy śruba zostanie dokręcona z ustaloną siłą i tradycyjne klucze wskazówkowe, które pokazują aktualną wartość momentu obrotowego podczas dokręcania śruby. Specjalnymi wersjami takich kluczy są modele sprzęgłowe, które po osiągnięciu założonego momentu obrotowego zaczynają ślizgać się po śrubie, uniemożliwiając jej dalsze dokręcanie oraz klucze łamane, z zawiasem, które łamią się po osiągnięciu zaprogramowanego momentu.

Klucze dynamometryczne ze stałym momentem obrotowym

W odróżnieniu od kluczy nastawnych, które zapewniają możliwość swobodnego określenia siły dokręcania (w zakresie dostępnej skali), klucze dynamometryczne ze stałym momentem obrotowym charakteryzują się stałą wartością tego parametru i brakiem możliwości jego zmiany. Choć takie rozwiązanie może wydawać się niepraktyczne, to jednak w rzeczywistości, przy realizacji powtarzalnych prac warsztatowych, na przykład przy dokręcaniu śrub mocujących koła samochodowe, takie narzędzia są niezastąpione i w znaczący sposób przyspieszają pracę. Większość dostępnych na rynku kluczy dynamometrycznych ze stałym momentem obrotowym jest narzędziami gwarantującymi wysoki poziom precyzji dokręcania, przeznaczonymi do stosowania w profesjonalnych warsztatach samochodowych i serwisach ogumienia.

W zastosowaniach prywatnych i warsztatowych najlepiej sprawdzają się dynamometryczne klucze nastawne, które zapewniają możliwość samodzielnego określenia pożądanej siły dokręcania śrub i nakrętek. Przy realizacji powtarzalnych prac, na przykład przy montażu kół samochodowych, wygodniejszym w obsłudze narzędziem mogą okazać się jednak mniej uniwersalne, ale równie precyzyjne klucze ze stałym momentem obrotowym.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz