Maszyny do produkcji oleju tłoczonego na zimno – dlaczego warto je wybrać?

olej tloczony na zimno

Olej ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. I to najlepiej ten tłoczony na zimno. Olej tłoczony na zimno nie został poddany silnej obróbce termicznej. Dzięki temu zachowane zostały w nim naturalne kwasy tłuszczowe, witaminy, flawonoidy czy fitosterole. Olej tłoczony na zimno zakupić można niemal w każdym sklepie. Ale co powiecie na przygotowanie takiego oleju we własnym domu?

Na czym polega tłoczenie oleju na zimno?

Większość olei, które mamy w kuchni pochodzi z produkcji przemysłowej. Jej zadaniem jest maksymalizacja zysków, często przy stracie na jakości. Przemysłowa działalność dąży do tego by z surowca roślinnego wycisnąć jak najwięcej. Proces technologiczny podzielony jest na wiele etapów. Od wstępnego tłoczenia w temperaturze ok. 80 stopni, przez rafinację, a na poprawianiu barwy kończąc. Nie oszukujmy się, żaden z tych etapów nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Dlatego też, rozwiązaniem jest tłoczenie oleju na zimno w domu. Jak to zrobić? W sklepach można kupić maszyny do produkcji oleju tłoczonego na zimno. Odbywa się ono w specjalnych prasach, w których temperatura nie przekracza 40 stopni. Dzięki przyjaznym dla mikroelementów warunkom otrzymuje się olej typu extra virgin w pełni zachowanych naturalnych własnościach biochemicznych.

Dlaczego warto przygotować olej tłoczony na zimno w domu?

Własna prasa do tłoczenia oleju na zimno umożliwia przygotowanie oleju z różnych nasion. Na naszych domowych półkach może pojawić się olej z konopi siewnej, olej z jęczmienia, olej słonecznikowy, a także olej z orzechów. Znając surowiec, z którego olej powstaje, zyskujemy pewność, że otrzymujemy w pełni zdrowy produkt. Dzięki specjalnym maszynom do tłoczenia, produkujemy tyle oleju, ile w danym momencie potrzebujemy. Nie ma tu pośredników, magazynów, mamy więc pewność, że spożywamy produkt świeży, przechowywany we właściwych warunkach. Wiemy również, że olej nie zawiera żadnych zbędnych składników. To również oszczędność pieniędzy. Oleje tłoczone na zimno są zdecydowanie tańsze, niż te sklepowe. Dzięki tłoczeniu w domu zyskujemy i zatrzymujemy wszystkie najpotrzebniejsze kwasy tłuszczowe. 

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz