Na co zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?

konto bankowe

Przed wyborem odpowiedniego konta bankowego prędzej czy później staje każdy z nas – wiele osób decyduje się na otwarcie rachunku osobistego tuż po osiągnięciu pełnoletności, inni posiadają go nawet już wcześniej, np. założonego przez rodziców. Do otwarcia konta dochodzi też bardzo często w przypadkach, gdy podejmujemy pierwszą pracę lub po prostu chcemy zmienić bank, ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z usług dotychczasowego. Co zatem ma znaczenie, kiedy poszukujemy najlepszej oferty dla siebie?

Konto bankowe – co jest istotne?

Jak wybrać najlepsze konto bankowe? To pytanie wbrew pozorom nie jest wcale łatwe, ponieważ na polskim rynku możemy znaleźć wiele atrakcyjnych ofert. Dość łatwo jest się w tym pogubić, a porównanie ze sobą co najmniej kilku pozycji jest wręcz obowiązkowe, jeżeli chcemy się upewnić, że rzeczywiście dokonaliśmy trafnego wyboru. Pod uwagę z pewnością należy wziąć kilka istotnych kwestii:

  • opłaty i prowizje – należy koniecznie sprawdzić, jakie są koszty posiadania rachunku w danym banku. Jakie są ograniczenia dotyczące wypłaty gotówki w bankomacie, ile wynosi opłata za prowadzenie konta oraz czy korzystanie z karty pociąga za sobą jakąś prowizję. Dobra oferta to taka, gdzie mamy możliwość uniknąć tych dodatkowych kosztów po spełnieniu określonych warunków, np. dokonanie pewnej liczby transakcji w miesiącu;
  • łatwość dostępu – może się to wydawać nieważne, jednak dobrze jest sprawdzić, czy w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się bankomat przypisany do wybranego banku i jak wygląda ich rozkład w najbliższej okolicy. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić, jak sprawuje się aplikacja banku, ponieważ obecnie wiele płatności dokonujemy mobilnie;
  • oprocentowanie – w przypadku kiedy otwieramy rachunek lub lokatę oszczędnościową;
  • dodatkowe korzyści – sprawdź, czy bank oferuje jakieś nadprogramowe usługi, które mogą Ci nie tylko ułatwić korzystanie ze swoich środków, ale także wybór atrakcyjnych ofert i promocji, które pozwolą zaoszczędzić czy też trafić na opłacalne okazje.

Dlaczego konto osobiste jest niezbędne w obecnych czasach?

Nie da się ukryć, że nawet jeżeli nie planujesz kredytu czy też jakichkolwiek poważniejszych inwestycji, rachunek osobisty w banku to aktualnie coś, bez czego prawie każdy nie wyobraża sobie życia. To zdecydowanie najprostszy sposób na odbiór wynagrodzenia oraz na dokonywanie wszelkich płatności – w tym tych koniecznych, jak chociażby opłaty za mieszkanie. Gotówka jest w dużej mierze niepraktyczna: banknoty dość łatwo ulegają zniszczeniu, na dodatek, jeśli je zgubimy, możemy raczej zapomnieć o ich odzyskaniu. W przypadku kradzieży czy zagubienia karty debetowej możemy błyskawicznie zastrzec do niej dostęp i tym samym zabezpieczyć swoje pieniądze.

Dla znacznej części społeczeństwa to właśnie konto osobiste jest pierwszą stycznością z szeroko pojętą bankowością. Może się zresztą okazać, że konto po osiągnięciu danego pułapu wiekowego nie ma już tak atrakcyjnych warunków, jak do tej pory, wobec czego konieczna będzie zmiana. O tym, w jaki sposób zamknąć dotychczasowy rachunek, można przeczytać tutaj: loando.pl/wpis/jak-zamknac-konto-banku.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz