Na czym polega toczenie na tokarkach CNC?

tokarka cnc

Metalowe konstrukcje towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. To stelaż łóżka na którym śpimy, rączka od ekspresu czy poręcz schodów. Metal to popularny budulec wielu przedmiotów codziennego użytku. Jedną z form jego obróbki jest toczenie na tokarkach CNC.

Czym jest toczenie CNC?

Toczenie na tokarkach CNC to prosta i dosyć popularna koncepcja. Polega ona na umieszczeniu przedmiotu w specjalnych kłach na odpowiednim uchwycie obracającej się tokarki. Wykonując ruch obrotowy, nóż tokarski przesuwa się równolegle do osi obrotu przedmiotu, prostopadle do niej bądź wykonuje oba te ruchy łącznie. W wyniku czego metal rozdziela się. Toczenie na tokarkach jest procesem  zautomatyzowanym. Wymaga wykonania odpowiedniego projektu, który następnie jest przekładany na plan sterowania tokarką, by następnie wykonać właściwe toczenie CNC.

Wyróżniamy cztery podstawowe toczenia. Jest to toczenie wydłużne, poprzeczne, kopiowe czy kształtowe. Każde z nich wykorzystywane jest w innym procesie tworzenia. Elementy toczone w technologii CNC to nie tylko aluminium, stal czy miedź. Tę technologię można także wykorzystać do obróbki tworzyw sztucznych.

Zalety toczenia CNC

Główną zaletą toczenia CNC to toczenie precyzyjne, pozwalające uzyskać pożądany kształt. Usprawnieniem procesu produkcyjnego jest frezowanie CNC, które daje wysoką precyzję i dokładność obróbki stali, metali czy tworzyw sztucznych. Dzięki sterowaniu tokarką przez komputer, można wykonać dowolny kształt z dokładnością do setnej milimetra. Daje więc to bardzo dokładny element, a co za tym idzie pozwala na toczenie kilku identycznych elementów. Dzięki tej metodzie elementy spełniają nawet najbardziej wyśrubowane normy dopuszczenia do użytku.

Dzięki precyzji cięcia, bardziej ekonomiczne jest wykorzystanie materiału. Jest znacznie mniej odpadu, co przekłada się na korzyści finansowe. Zaletą toczenia CNC jest także szybkość realizacji. Sterowanie komputerowe pozwala na popełnienie znacznie mniejszej ilości błędów. Elementy wykonane metodą CNC są bardziej niezawodne, niż te wykonywane tradycyjną metodą.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz