Czym są obrabiarki do metalu? Ogólnie rzecz biorąc, są to urządzenia stosowane w fabrykach produkcyjnych związanych z pracą w metalu. Służą one do zmieniania kształtu i obróbki metalu. Maszyny takie są bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie wymagana jest jak największa precyzja pracy. Jakie są i do czego stosuje się poszczególne rodzaje obrabiarek?
Rodzaje obrabiarek do metalu
Możemy wyróżnić kilka rodzajów obrabiarek. Każda z nich spełnia inne funkcje i wykorzystywana jest w innym miejscu. To od tego, nad jakim metalowym przedmiotem pracujemy, zależy, jaką obrabiarkę wybierzemy do pomocy. Najbardziej znane obrabiarki do metalu Jazon to :
- tokarki,
- frezarki,
- szlifierki
- wiertarki.
Tokarka to urządzenie używane do produkcji takich metalowych przedmiotów, jak gwinty, wałki, koła zębate czy tuleje. Najważniejszą funkcją tokarki CNC jest fakt, że przedmiot, na którym ona pracuje, obraca się wokół własnej osi i w ten sposób jest modyfikowany.
Frezarki do swojej pracy używają specjalnego narzędzia tnącego zwanego frezem. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru metalu w obrabianym przedmiocie właśnie za pomocą tego narzędzia. Stosowane są przede wszystkim do produkcji płaskich przedmiotów, jak kółka zębate, czy też do wycinania oczekiwanych kształtów z blachy.
Szlifierki, jak sama nazwa wskazuje, służą do szlifowania. Wykorzystuje się do tego specjalne tarcze szlifierskie, które zakłada się na urządzenie.
Wiertarki z kolei pomagają w tworzeniu otworów w metalowych – i nie tylko – powierzchniach.
Inne mniej znane rodzaje obrabiarek
Innymi rodzajami obrabiarek, stosowanymi głównie w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych, są chociażby giętarki, prasy, strugarki czy obrabiarki laserowe.
Takie giętarki na przykład wykorzystuje się do gięcia rur i metalowych profili – jest to bardzo przydatne narzędzie w różnych pracach konstrukcyjnych. Używa się go szczególnie często przy budowie rurociągów czy dużych rozmiarów budynków użyteczności publicznej.
Rodzajów obrabiarek do metalu jest o wiele więcej. Można je znaleźć w wielu zakładach produkcyjnych, gdzie ich funkcje są dopasowywane indywidualnie do potrzeb danego zakładu.