Oleje są kluczowym elementem każdego układu hydraulicznego. Bez nich żadna pompa nie może funkcjonować. Spełniają wiele funkcji, między innymi przenoszą energię czy wprawiają urządzenia w ruch.
Zastosowanie olei hydraulicznych
Każdy olej hydrauliczny powstaje na bazie wyselekcjonowanych olejów parafinowych. Dodatkowo jest wzbogacony o odpowiednio skomponowane substancje, które mają zapobiegać korozji, utlenianiu się czy szybkiemu zużyciu.
Oleje hydrauliczne pełnią bardzo ważną funkcje w układzie hydraulicznym. Ich podstawowym zadaniem jest przenoszenie energii z napędu hydraulicznego do odbiorników. W skrócie ujmując przenoszę energię z pompy do cylindrów i silników. Kolejnym zadaniem płynów hydraulicznych jest smarowanie ruchomych części układu. Dzięki temu zmniejsza się temperatura w miejscach tarcia. Tym samym ruchomo elementy są chronione przed uszkodzeniem. Oleje hydrauliczne chronią przed korozją.
Jakie są najważniejsze cechy oleju hydraulicznego?
Oleje hydrauliczne mają liczne zastosowania. Nawet wąż do myjki ciśnieniowej ich potrzebuje. Na rynku dostępne są różne rodzaje płynów hydraulicznych, co umożliwia im działanie w różnych warunkach. Podstawową cechą dobrego oleju hydraulicznego jest jego lepkość. Podczas wyboru należy na nią zwracać uwagę. Zbyt wysoka lepkość może przyczynić się do zjawiska kawitacji, które może zmniejszyć osiągi układu. Kolejnym parametrem jest stabilność termiczna i odporność na utlenianie. Olej hydrauliczny ma zadanie chronić układ przed rdzą, dlatego tak ważne jest, by żadne osady nie zatykały filtrów. Olej może ulegać zanieczyszczeniu, dlatego też dobry olej powinien mieć dobrą filtrowalność, co pozwala na odpowiednie oczyszczenie oleju ze szkodliwych drobinek.
Równie ważne są właściwości smarne, dzięki którym ułatwiony jest ruch poszczególnych części. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn pracujących z wysoką częstotliwością. Oleje powinny odznaczać się także cechami przewzatarciowymi i przeciwużyciowymi, zwłaszcza jeśli przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach.