PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

Gracze doczekali się w końcu ujawnienia przez Sony i Microsoft specyfikacji najnowszych konsol, które niedługo wejdą na rynek. Wpływ na daty premier ma oczywiście obecna sytuacja na rynku elektronicznym związana z epidemią Covid-19, natomiast można liczyć, że do premiery dojdzie pod koniec 2020 roku. Na razie zostaje nam porównanie tego, co o obu konsolach już wiemy.

  1. PlayStation 5 – moc jakiej jeszcze nie było
  2. Xbox Series X – małe, ale znaczące zmiany
  3. Co wybrać?

PlayStation 5 – moc jakiej jeszcze nie było

Zgodnie z zapowiedziami Sony PlayStation 5 zostanie wyposażone w 8-rdzeniowy procesor Zen 2. Maksymalne taktowanie wynosi 3,5 GHz. Za jakość grafiki odpowiadać będzie procesor graficzny, który został oparty na AMD RDNA 2. Rozwiązanie to oferuje 10,28 teraflopa i 36 jednostek obliczeniowych. Każda z jednostek ma działać z częstotliwością 2,23 Ghz, co ma przełożyć się na wyjątkową jakość grafiki, brak opóźnień i niezwykłe doświadczenia gracza. PS5 będzie obsługiwać zarówno ray tracing, optymalizację geometrii i shadery. Według niektórych specjalistów to właśnie PlayStation 5 w tym obszarze może oferować więcej mocy i związaną z tym lepszą jakość gry. Trzeba jednak brać pod uwagę, że poszczególne gry będą musiały zostać w takim razie zoptymalizowane dla tej nowej konsoli. PS5 ma oferować niespotykaną dotąd jakość dźwięku. Ma to być trójwymiarowy dźwięk, dostosowujący częstotliwości do użytkownika.

PS5 oferuje 16 GB pamięci RAM. Ma to być szybka pamięć GDDR6 z przepustowością 448 GB/s na całości pamięci RAM. Ponadto, PlayStation 5 wyposażono w pamięć SSD z pojemnością 825 GB. Razem z kompresją daje to przesył danych na poziomie 5,6 GB/s. Przewiduje się także możliwość rozbudowy pamięci z wykorzystaniem zewnętrznych nośników. Więcej o PS5: https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml

Xbox Series X – małe, ale znaczące zmiany

Najnowszy Xbox pod wieloma względami jest podobny do PS5. Wyposażony zostanie w ten sam procesor, tyle tylko że traktowanie będzie tutaj wyższe – od 3,6 Ghz do 3,8 GHz.  Na tym samym procesorze oparta zostaje również grafika obu konsol, z tą jednak różnicą, że Xbox Series X zaoferuje 12 teraflopów i 52 jednostki obliczeniowe z zegarek 1,825 GHz, czyli po raz kolejny nieco wyższe parametry niż PS5. Najnowszy Xbox także będzie obsługiwał ray tracing, optymalizację geometrii i shadery. Podobnie jak w PS5 mówi się tutaj także o wykorzystaniu dźwięku przestrzennego.

Podobnie jak PS5 Xbox dostanie 16 GB pamięci RAM, z tym że przepustowość będzie tutaj inna: 560 GB/s dla 10GB pamięci i 335GB/s dla pozostałych 6GB. Jeśli chodzi o nowoczesny dysk SSD, Xbox Series X dostanie dysk SSD NVME z pojemnością 1TB i przepustowością na poziomie 2,4GB/s.

Xbox Series X oferuje również wsteczną kompatybilność w stosunku do wszystkich wcześniejszych konsol, natomiast w przypadku PS5 mówi się jedynie o kompatybilności z produkcjami na PS4. Wiecej o Xbox Series X: https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml

Co wybrać?

Wszystko wskazuje na to, że gracze będą kierowali się w wyborze konsoli swoimi dotychczasowymi preferencjami, a przede wszystkim dostępnością ulubionych produkcji, które często nie są dostępne przecież na obu konsolach. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że walka między PlayStation 5 i Xbox Series X przypomina trochę wyścig zbrojeń. Konferencje poświęcone specyfikacjom konsol dla coraz większej grupy graczy są zbyt skomplikowane i dotyczą takich szczegółów, które z punktu widzenia gracza nie mają aż takiego znaczenia. Oczywiście moc procesora czy karty graficznej ma znaczenie, natomiast szczegółowe jej omawianie dla zwykłego użytkownika ma niewielkie znaczenie. Praktyka pokazuje, że technologia technologią, ale liczy się przede wszystkim przyjemność gry, a opowieści o tym aspekcie na konferencjach obu producentów wyraźnie zabrakło.

Author: redakcja

Dodaj komentarz