Przedłużacz do domu? Ogrodu? Na budowę? Jaka jest różnica?

roznicapomiedzy przedluzaczem do domu i ogrodu

Na rynku funkcjonuje kilka różnych rodzajów przedłużaczy, które można znaleźć zapewne w każdym domu. Wszystkie modele łączy bardzo podobny wygląd, ale różnicuje inne zastosowanie. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje przedłużaczy i który z nich warto kupić. 

Przedłużacz 5m a listwa zasilająca – który model wybrać? 

Ze względu na mnogość sprzętu elektronicznego i szerokie spektrum jego zastosowań, często potrzebujemy dużej liczby gniazd zasilających lub możliwości korzystania z urządzenia z dala od gniazda ładowania. Rozwiązaniem tego problemu są powszechnie wykorzystywane przedłużacze i listwy zasilające. Wielometrowe kable z gniazdem zasilającym, takie jak przedłużacz 5m stosuje się zazwyczaj na zewnątrz budynku w celu podłączenia urządzenia wykorzystywanego do prac poza domem. Zaś listwy zasilające z kilkoma gniazdami umożliwiają jednoczesne podłączenie wielu różnych urządzeń elektrycznych w domach, biurach, czy sklepach. 

Dobierz przedłużacz w zależności od zastosowania 

Pozornie wybór odpowiedniego przedłużacza wydaje się banalnie prosty, w końcu składa się on tylko z odpowiedniej długości kabla, wtyczki i gniazda. Jednak wybór odpowiedniego przedłużacza jest bardzo ważny w kontekście zapewnienia bezpiecznego sposobu użytkowania urządzeń oraz długotrwałej i efektywnej pracy. Czym charakteryzują się poszczególne modele przedłużaczy? Czy listwa zasilająca sprawdzi się w ogrodzie? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz poniżej. 

Przedłużacz do zastosowań w domu – czym się charakteryzuje? 

Przedłużacz domowy/ mieszkaniowy to najbardziej popularny rodzaj urządzenia, który umożliwia podłączeniu wielu urządzeń w tym samym czasie. Na rynku znajdziesz przedłużacze domowe z różną ilością gniazd, którą możesz dobrać w zależności od swoich preferencji i potrzeb. Kluczowym parametrem w tym przypadku jest również moc zasilacza, od której zależy wydajność podłączonych urządzeń. Wiele modeli tego typu posiada dodatkowe uziemienie oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w celu zapewnienia wygody i bezpieczeństwa użytkowania. 

Przedłużacz do ogrodu 

Przedłużacze ogrodowe charakteryzują się zwykle bardzo długim kablem, który umożliwia realizowanie prac na rozległym terenie. Modele ogrodowe służą głównie do podłączenia oświetlenia, czy kosiarki i są wykorzystywane w różnych warunkach atmosferycznych, dlatego powinny mieć zapewnioną odpowiednią odporność i skalę mocy. Taki przeciętny przedłużacz bez uziemienia jest obciążony maksymalnym prądem 10 A, co jest wystarczającym parametrem przy wykonywania czynności porządkowych i pielęgnacyjnych w ogrodzie. 

Przedłużacz budowlany – do czego służy? 

Na budowie bardzo często zachodzi konieczność podłączenia urządzeń z dala od gniazda zasilającego. Co więcej, urządzenia te wymagają określonej mocy, dlatego przed rozpoczęciem prac należy wyposażyć się w specjalny przedłużacz budowlany. Posiada on bezpieczny przewód, dzięki czemu przy przesyłaniu dużej ilości prądu nie dochodzi do spięć, czy przepalenia przewodów. Model na budowę musi posiadać odpowiednią izolację, długość i przekrój, ponieważ tylko wtedy zapewni bezpieczną pracę w każdych warunkach atmosferycznych. 

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz