Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się do niej przygotować?

rozmowa o prace

Rozwój technologiczny sprawił, że wiele rzeczy wykonujemy wygodnie bez ruszania się z domu. Wystarczy internet, aby móc załatwić ważne formalności, zrobić zakupy, a nawet wziąć udział w procesie rekrutacyjnym. Jak przygotować się do takiej rozmowy o pracę prowadzonej online? Podpowiadamy.

Sprawny internet

Jedną z najważniejszych kwestii jest posiadanie sprawnego i wydajnego połączenia internetowego. Jeśli planujemy rozmowę kwalifikacyjną z wykorzystaniem kamerki należy zadbać o to, aby przesyłanie obrazu odbyło się bez zakłóceń. Do tego celu niezbędna jest właściwa przepustowość łącza. Można skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi internetowych takich jak Speed Test, aby uzyskać precyzyjne dane na ten temat. Jeśli te liczby mówią nam niewiele to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić test na żywo, na przykład ze znajomym. Jeśli zauważymy problemy w transmisji danych to w ustawieniach kamerki lub komunikatora warto nieco obniżyć jakość, a tym samym zmniejszyć wykorzystanie łącza.

Jeśli nasz stacjonarny internet z jakichś względów nie jest stabilny to alternatywnym wyjściem jest skorzystanie na ten czas z internetu dostarczanego na przykład w kafejkach internetowych.

Dobre przygotowanie sprzętu

Przed zaplanowaną rozmową kwalifikacyjną online należy sprawdzić posiadany sprzęt i upewnić się, że wszystko działa zgodnie z przewidywaniami. Mowa tutaj o słuchawkach, głośnikach, mikrofonie i kamerce. Jeśli wszystko działa, posiada odpowiednie sterowniki to pozostaje kwestia regulacji i dopasowania tych elementów do własnych potrzeb. Dźwięk z mikrofonu musi być wyraźnie słyszalny. Umiejscowić go należy z dala od głośników, aby nie powodował nieprzyjemnego echa. Kamerkę należy ustawić w taki sposób, aby nie obejmowała swoim widokiem niepotrzebnej części pokoju, a skupiała się w głównej mierze na naszej osobie. Warto więc wyłączyć tryb szerokokątny.

Rozmowa o pracę może odbyć się o godzinie w której w mieszkaniu może być już nieco ciemno, więc warto wziąć na to poprawkę i zadbać o dobre oświetlenie naszej postaci. Jeśli hałas dobiegający z innych pomieszczeń może być istotnym problemem to można sięgnąć po programy, które pozwolą skutecznie wyciszyć dźwięki tła, na przykład Krisp.

Właściwy ubiór

Niezależnie od tego czy rozmowa o pracę odbywa się przez internet czy w biurze to niezbędny jest właściwy ubiór, który podkreśli nasz profesjonalizm. Wybierając coś interesującego z naszej garderoby należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to jak będzie się to prezentować w oku kamery. Niektóre jaskrawe barwy lub ubrania z drobnym wzorem mogą być źle interpretowane przez niskiej jakości obiektyw w urządzeniu, szczególnie jeśli nie zadbamy o dobre oświetlenie. Warto więc postawić na elegancki ubiór w jednym kolorze, który nie będzie rozpraszał uwagi naszego rozmówcy. W zależności od zalecanego dress code na dane stanowisko może to nieco inaczej wyglądać. Należy generalnie pamiętać o tym, aby nie bagatelizować tego aspektu i zadbać o schludne, wyprasowane i czyste odzienie.

Poszukując pracy w kulturze warto także przeczytać poradnik dostępny pod adresem https://dommuz.pl/praca-w-kulturze-gdzie-i-jak-znalezc-prace/.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz