Suszarka kondensacyjna? Czy z pompą ciepła. Radzimy co wybrać

kondensacyjna suszarka do ubran

Rynek suszarek elektrycznych w Polsce jest naprawdę spory. Te nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego, zyskują coraz większą popularność w naszych domach, a tradycyjne suszarki, zastępowane są elektrycznymi. O ile pralki na stałe zagościły już w naszych domach, tak suszarki elektryczne dopiero się wdrażają. Jakie jednak są rodzaje suszarek oraz czym się charakteryzują? Postaramy się na to pokrótce odpowiedzieć.

Czym jet suszarka elektryczna?

Suszarka elektryczna to sprzęt łudząco przypominający współczesne pralki. Podobna jest jednak tylko zewnętrzna powłoka, a budowa oraz funkcjonalność jest zupełnie inna. Chyba, że posiadamy pralko – suszarkę, która stanowi niejako połączenie tych dwóch sprzętów. Pralko – suszarka to jednak pójście na kompromis. Posiadamy jeden sprzęt, który zajmuje tylko jedno miejsce w naszej łazience, a w zamian dostajemy pralkę z mocno okrojonym zestawem funkcji suszarki.

W tym artykule skupimy się jednak na zwykłych suszarkach elektrycznych. A te dzielą się z kolei na:

  • suszarkę wywiewową
  • suszarkę kondensacyjną
  • suszarkę z pompą ciepła

Czym jednak te poszczególne modele się wyróżniają?

Sposób działania suszarek

suszarka wywiewowa – inaczej nazywana jest ewakuacyjną. To podstawowy typ suszarki elektrycznej, który jest zdecydowanie najtańszy na rynku. Jednak jak to w świecie często bywa – coś za coś. Ze względu na swój sposób działania, suszarka ta musi być na stałe podłączona do systemu wentylacji w naszym domu. Dlaczego? Dlatego, że suszarka wywiewowa „wyciąga” całą wodę z ubrań, zamieniając ją przy tym w parę wodną, którą to później musi odparować do wentylacji.

suszarka kondensacyjna to drugi typ suszarek, na który natknąć możemy się w sklepach. W przeciwieństwie do suszarki wywiewowej, kondensacyjna całą wodę pobraną z mokrych ubrań, skrapla do specjalnego pojemnika wbudowanego w korpus suszarki. Oznacza to, że suszarka kondensacyjna nie musi być podłączona do żadnej sieci kanalizacyjnej czy wentylacyjnej. Wystarczy jej podłączenie do prądu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy taką suszarkę postawić dosłownie wszędzie w naszym mieszkaniu.

Suszarka z pompą ciepła to również suszarka kondensacyjna. Jedyną różnicą w działaniu jest to, że suszy pranie za pomocą pompy ciepła, co jest bardzo ekologicznym oraz ekonomicznym rozwiązaniem.

Co wybrać do naszego domu?

Zakładając, że nie mamy w swoim mieszkaniu możliwości podpięcia suszarki pod system wentylacji, a bardzo chcemy postawić na taki sprzęt, musimy wówczas wybrać między suszarką kondensacyjną bez pompy ciepła, a taką z pompą ciepła. Jak takiego wyboru jednak dokonać? W czym jest taka różnica?

Jak łatwo się pewnie domyślić – przede wszystkim w cenie. Suszarki bez pompy ciepła, będą zdecydowanie tańsze od tych, które pompę posiadają. Ponadto, zwykła suszarka kondensacyjna jest w stanie osiągnąć zdecydowanie większą temperaturę suszonego powietrza, co niejednokrotnie przełoży się na skrócony czas samego procesu suszenia.  Pod adresem https://www.foorni.pl/porada/jakie-programy-powinny-posiadac-pralki-automatyczne piszemy o Jakie programy powinny posiadać pralki automatyczne? Dlaczego zaś warto postawić na suszarki z pompą ciepła? zdecydowanie ze względu na ekologię. W obecnych czasach ekologiczne rozwiązania są bardzo na czasie, stąd mając możliwość zaopatrzenia się w nowy sprzęt, warto wziąć pod uwagę suszarkę z pompą ciepła. Przełoży się to również zdecydowanie na koszty użytkowania. Suszarka bez pompy może i jest tańsza oraz szybciej wysuszy nasze pranie, jednak jeśli chodzi o eksploatację oraz pobór prądu – zdecydowanie wygrywa suszarka z pompą ciepła.

Co ostatecznie więc wybrać? Odpowiedź jest prosta. To zależy. Obie te suszarki są do siebie bardzo zbliżone w działaniu, a ostatecznie i jedna i druga skutecznie wysuszą całe nasze pranie. Jeśli jesteś za ekologią oraz chcesz mieć mniejsze zużycie prądu – wybierz suszarkę z pompą ciepła. Jeśli zaś szukasz tańszego sprzętu, który szybciej wysuszy Twoje pranie – wybierz zwykłą kondensacyjną suszarkę.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz