Układy hydrauliczne spotykane są we wszystkich urządzeniach, które do prawidłowego działania wymagają dużej wydajności. Szczególnie ważne są one w dużych gabarytowo urządzeniach, takich jak sprężarki, maszyny budowlane i rolnicze czy też maszyny produkcyjne. Od prawidłowego działania takiego układu zależy to, czy maszyna będzie się nadawała do użytku, czy też nie.
Z czego składa się układ hydrauliczny?
Każdy układ hydrauliczny składa się z szeregu elementów, bez których jego prawidłowe działanie byłoby niemożliwe. Ich produkcją zajmują się takie firmy jak na przykład RDL Hydraulics – Lider hydrauliki olejowej oraz instalacji przemysłowych. I tak wśród składników układu hydraulicznego należy wymienić przede wszystkim odbiorniki, rozdzielacze, zawory, zbiornik cieczy, pompę hydrauliczną, chłodnicę oleju, olej hydrauliczny, filtry, przewody i elementy sterowania.
Każdy z tych składników jest równie ważny. Podczas instalacji nie można zapomnieć o żadnym z nich, a podczas eksploatacji należy regularnie robić przeglądy całości, by upewnić się, że wszystko działa w należyty sposób. Nie można zapomnieć o tym, że każda, nawet najmniejsza usterka czy zużycie któregoś elementu układu może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie całości.
Jak projektuje się układy hydrauliczne?
Co zrobić, jeśli potrzebujemy nowy, sprawnie działający układ hydrauliczny? Projektowanie takiego układu to najważniejszy etap w procesie powstawania całości instalacji. Pracami nad projektem układu hydraulicznego zajmują się specjalistyczne firmy, których wiedza i długoletnie doświadczenie pozwalają na wykorzystanie najlepszych, sprawdzonych już rozwiązań. Jednocześnie postępujący rozwój technologii umożliwia dodawanie do poszczególnych elementów układu wariantów, które w efekcie pozwolą na sprawniejsze i bardziej wydajne działanie mechanizmu.
Wybierając producenta układu hydraulicznego, zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę zarówno na doświadczenie firmy, jak i jej znajomość tematów związanych z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w branży.