Z czego wykonywane są wiertła stomatologiczne?

wiertlo stomatologiczne

Dźwięk, z jakim wiertło stomatologiczne wwierca się w Twój ząb, prawdopodobnie nie wywołuje zbyt pozytywnych emocji. Z pewnością chcesz, aby trwało to jak najkrócej i powtarzało się jak najrzadziej. I tu właśnie wkracza technologia, bo właśnie temu służy stosowanie specjalistycznych materiałów, żeby wszelkie interwencje były możliwie krótkie. Sprawdź, z czego wykonane są wiertła stomatologiczne. 

Różne typy wierteł stomatologicznych

Kiedy siedzisz (a właściwie półleżysz) w niezwykle zaawansowanych technologicznie fotelu dentystycznym, możesz zauważyć, że dentysta ma pod ręką wiele różnych narzędzi, które co chwilę zmienia. Dla niewprawnego oka wszystkie one wyglądają tak samo i wydają się służyć do tego samego. Okazuje się jednak, że każde wiertło ma nieco inną funkcję i wspierane jest przez różne zaawansowane technologie, dzięki którym wywiązuje się z tej funkcji najlepiej.

Z zupełnie innego materiału wykonuje się wiertła stomatologiczne, które służą do szlifowania, cięcia, usuwania ostrych krawędzi. Niektóre z nich obracają się z prędkością dochodzącą do 500 000 obrotów na minutę i wymagają bardzo wydajnego systemu chłodzenia.

Różne wiertła do ceramiki, metalu, opracowań i wykończeń

Kiedy sprawdzisz co znajduje się w ofercie firmy Dormed – Produkty medyczne i stomatologiczne, możesz poczuć lekki zawrót głowy. Okazuje się, że liczba różnych urządzeń, które są wykorzystywane w stomatologii, może wprawić w zakłopotanie przedstawicieli innych technologicznych profesji.

Wiertła, z których korzystają stomatolodzy, różnią się między sobą przeznaczeniem, kształtem, sposobem napędzania i materiałem, z którego zostały wykonane. Popularne wiertła diamentowe, które są powszechnie używane, składają się wykonanej ze stali nierdzewnej podstawy, na którą napylany jest proszek diamentowy. Może on mieć różną strukturę i ziarnistość, która zależna jest od rodzaju zabiegu, do którego wiertło będzie używane. Zwykle wierteł diamentowych używa się do szlifowania szkliwa, bo z tym elementem zęba są w stanie poradzić sobie tylko najtwardsze materiały.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz