Zakupy przez Internet stają się coraz popularniejszą rozrywką wśród Polaków, co dotyczy nie tylko ubrań czy kosmetyków. W sieci często szukamy również sprzętów elektronicznych, które nierzadko dostępne są w znacznie atrakcyjniejszych cenach niż w sklepach stacjonarnych. Zakupy online to wielka wygoda i duże możliwości wyboru, jednak równocześnie ryzyko pozyskania produktu, który nie spełni naszych oczekiwań lub jest całkowicie niezgodny z opisem. Kupno telefonów przez Internet może narazić nas na stratę czasu i pieniędzy, biorąc pod uwagę średnią wartość smartfonów. Jak zatem bezpiecznie kupić smartfona online?
Atrakcyjne ceny smartfonów w sieci
Główną przyczyną ogromnej popularności kupowania smartfonów przez Internet są ich niezwykle atrakcyjne ceny. Porównując je do stawek oferowanych przez producentów czy operatorów sieci komórkowych często okazuje się, że ten sam model smartfona można zakupić nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Na korzyść tej formy zakupów przemawia również możliwość bieżącego porównywania cen u różnych sprzedawców, zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych. Zakupy przez Internet należy jednak robić rozsądnie – wyjątkowo niskie ceny mogą wynikać z nieuczciwych praktyk sprzedawcy.
Weryfikacja sprzedawcy
Najważniejszą zasadą bezpiecznych zakupów przez Internet jest weryfikacja wiarygodności sprzedawcy. Kupując drogi sprzęt, w tym przypadku smartfona, należy unikać wszelkich kanałów sprzedaży, które od samego początku mogą budzić wątpliwości. Warto wyrobić sobie nawyk czytania opinii innych klientów, które w dużej mierze dają obiektywny ogląd sytuacji. Wiele negatywnych komentarzy, zarówno poruszających kwestie jakości produktów, jak i kontakt ze sprzedawcą, powinny skłonić nas do ponownego przemyślenia decyzji o zakupie smartfona. Brak pełnych danych kontaktowych uwzględniających m.in. formę podmiotu, numery KRS czy NIP najczęściej świadczą o próbie ukrycia nieprawidłowości.
Dowód zakupu smartfona
Nowoczesne smartfony są na tyle kosztownymi urządzeniami, że w przypadku wad fabrycznych czy widocznych uszkodzeń każdy konsument pragnie zachować prawo do reklamacji sprzętu lub jego serwisowania na koszt sprzedawcy czy producenta. Do tego celu niezbędny jest dowód sprzedaży smartfona, w formie paragonu lub faktury, do załączenia którego zobowiązany jest każdy sprzedawca na mocy polskiego prawa. Brak dokumentu potwierdzającego transakcję oznacza utratę możliwości zgłaszania roszczeń.
Zakup smartfona z rynku wtórnego
Choć obecnie mało kto decyduje się na zakup używanego smartfona na rzecz nowego urządzenia ze średniej półki cenowej, to jest to całkiem opłacalna inwestycja w przypadku droższych smartfonów, takich jak iPhone’y. Jednak przed dokonaniem transakcji z osobą prywatną warto dokładnie prześledzić jej wcześniejszą działalność w sieci, jeśli zamieszcza ofertę np. poprzez portal aukcyjny. Co ciekawe, nawet w przypadku lekkich uszkodzeń, naprawa iPhone’a na własną rękę może okazać się całkiem przystępnym przedsięwzięciem. Pogwarancyjne serwisy Apple oferują szereg usług serwisowych na czele z wymianą szybki iPhone czy wymianą baterii. Aby uniknąć nieprzyjemności, najlepiej korzystać ze sprawdzonych serwisów o nieposzlakowanej opinii w sieci.