Retarder Telma. Jaką funkcję pełni w samochodach ciężarowych?

samochody ciezarowe

Prowadzenie dużego pojazdu ciężarowego zdecydowanie wygląda inaczej, niż prowadzenie samochodu osobowego. Rozmiar ciężarówki, jej masa, dodatkowy towar – to wszystko wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności ze strony kierowcy, ale również dobrego stanu technicznego ciężarówki. Istotnym elementem, który ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy jest oczywiście system hamulcowy.

Na rynku są oczywiście dostępne różnego rodzaju samochody ciężarowe, dzięki którym możliwe jest realizowanie sprawnego transportu różnego rodzaju towarów. Jednocześnie musimy zadbać o to, aby dysponować takimi pojazdami, które są bezawaryjne, komfortowe, bezpieczne i ekonomiczne.

Kluczowym systemem, który oczywiście ma wpływ na to, jak będziemy prowadzić samochód, jest oczywiście system hamulcowy. Dodatkowo pojazd ciężarowy może być wyposażony w inne rozwiązanie – retarder Telma. Dzięki temu znacząco zwiększy się komfort jazdy i możliwe będzie skuteczne hamowanie w sytuacji kryzysowej.

Zobacz także: https://okinteractive.pl/serwis-sachs-w-pojazdach-szynowych-dlaczego-warto-dbac-o-amortyzatory-kolejowe

Co to jest retarder?

Retader Telma to coraz częściej doceniane rozwiązanie, zwłaszcza przez kierowców, którzy zawodowo wykonują swoje obowiązki i za kółkiem mają znaczną ilość godzin. Retarder w samochodzie inaczej nazywany jest zwalniaczem. Jest to urządzenie, które służy do bezpiecznego, długotrwałego hamowania pojazdu. W praktyce wykorzystywany jest między innymi do zapobiegania osiągnięcia nadmiernej prędkości, gdy ciężarówka zjeżdża chociażby z góry.

Dysponując tylko jednym, tradycyjnym systemem hamowania, niestety zachodzi ryzyko, że nie opanujemy pojazdu i spowodujemy wypadek.

Kompleksowo serwisem retarderów zajmuje się firma Renz https://renz.pl/. Warto podjąć współpracę z firmą, która ma doświadczenie, odpowiednie zaplecze techniczne, jak również zatrudnia pracowników, mających wiedzę.

Jakie zalety niesie za sobą posiadanie w samochodzie retardera?

Nie bez znaczenia jest to, że kierowca ma zapewniony maksymalny komfort psychiczny, związany z wykonywaniem obowiązków. To bardzo dużo i na pewno obok takiego faktu po prostu nie można przejść obojętnie. Kierowca nie zawsze ma również możliwość, aby dokładnie zaplanować trasę, którą będzie się poruszał.

Posiadanie dodatkowej możliwości, dzięki której możliwe będzie zapewnienie szansy na sprawne hamowanie jest ważne. Nadmiernie rozpędzony samochód ciężarowy, którego dokładnie nie da się kontrolować, na pewno stanowi śmiertelne zagrożenie na drodze. Retarder Telma to więc pewnego rodzaju koło rachunkowe, z którego możemy skorzystać.

Author: redakcja serwisu

1 thought on “Retarder Telma. Jaką funkcję pełni w samochodach ciężarowych?

Dodaj komentarz