Z jakich elementów składają się szalunki ścienne?

szalunki scienne

Szalunki ścienne pozwalają w efektywny, tani i szybki sposób wznosić poszczególne ściany zarówno w małych domach jednorodzinnych, jak i wielopiętrowych budynkach. Używa się ich na szeroką skalę w nowoczesnym budownictwie. Z jakich elementów się one składają? Wyjaśniamy.

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to nowoczesne elementy konstrukcyjne, które służą do szybkiego wznoszenia ścian. Umieszcza się je w poszczególnych segmentach budynku, następnie się je umacnia, a na koniec zalewa mieszanką betonu. Po tym jak beton stwardnieje, demontuje się szalunki i przenosi w nowe miejsce. Sam proces jest niezwykle szybki i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W przypadku szalunków o małych gabarytach nie ma konieczności używania ciężkiego sprzętu w postaci dźwigów. Wszystkie czynności montażowe są w stanie wykonać robotnicy na budowie.

Zobacz także: http://www.panoramabudownictwa.pl/wynajem-szalunkow-sciennych-kiedy-sie-oplaca,1024,aktualnosc.html

Z czego składają się szalunki ścienne?

Szalunki ścienne wykonuje się z materiałów, które są wysoce odporne na uszkodzenia i długą eksploatację. Do ich produkcji używa się głównie stali ocynkowanej. W niektórych przypadkach zewnętrzną część szalunków ściennych pokrywa się specjalnymi substancjami, które zwiększają odporność na warunki atmosferyczne. Dodatkowe zabezpieczenia wpływają w znaczący sposób na trwałość poszczególnych elementów. Dlatego zazwyczaj stosuje się co najmniej kilka rozwiązań. Dzięki temu mogą być one używane wielokrotnie, bez utraty swojej jakości i funkcjonalności. Dlatego często dostępne są do wypożyczenia w różnych firmach.

Szalunki ścienne składają się z podstawowych ram. Mogą być one zarówno wykonane ze stali, jak i aluminium. Ten drugi surowiec zazwyczaj wykorzystuje się w szalunkach o małych gabarytach. Są dzięki temu niezwykle lekkie i stają się bardzo funkcjonalne, zwłaszcza przy wznoszeniu niewysokich ścian. Ramy stosowane w szalunkach są obłożone jednostronnie specjalnym rodzajem sklejki, która zwiększa stabilność całości. Jest to po prostu płyta drewnopochodna, która scalona jest za pomocą wysokiej jakości klejów fenolowych.

W komplecie z szalunkami ściennymi dostępne są klamry i zaciski. Można je zakupić także osobno. Charakterystyczną ich cechą jest to, że są w dużym stopniu uniwersalne. Pasują więc do różnych rodzajów szalunków i mogą być zamiennie używane w przypadku klasycznego deskowania. Zaciski zazwyczaj wyposażone są w swobodną regulację, co pozwala w wygodny sposób dopasować każdy z elementów do wybranej szerokości ściany.

Szeroki wybór szalunków ściennych dostępny jest na stronie https://szalbud.pl/.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz