Dlaczego działasz na korzyść smogu?

Zima to czas, gdy temperatury spadają poniżej zera, a co za tym idzie zaczynamy coraz mocniej ogrzewać nasze domy. Niestety nie wpływa to korzystnie na jakość powietrza, a w konsekwencji również na nasze zdrowie. Najwięcej zanieczyszczeń w atmosferze występuje na obszarach dużych miast i terenów stricte przemysłowych. O czym mowa? O smogu, który w Polsce z roku na rok jest coraz większy.

Czym jest?

To efekt działań człowieka. Przypomina mgłę, jednak nie ma z nią nic wspólnego. Jest chmurą zawierającą wiele szkodliwych substancji (m.in. tych wydobywających się z pieców), pyły i gazy z ośrodków przemysłowych czy spaliny samochodowe. W połączeniu z bezwietrzną pogodą i dużą wilgotnością powietrza kumuluje się nad miastami. O jego niebezpieczeństwie mówi się ostatnio dużo, a Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce wprowadził nawet normy dla pyłów na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m³ (dobowy). Informuje nas o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wpływa znacząco na pogorszenie stanu naszego zdrowia,
  • poziom informowania 200 µg/m³ (dobowy). Oznajmia, że jakość powietrza jest bardzo zła i należy ograniczyć aktywność na powietrzu,
  • poziom alarmowy 300 µg/m³ (dobowy). Norma przekroczona sześciokrotnie oznacza bezwzględny zakaz przebywania na powietrzu.

Polska na tle Europy

Zarówno w poprzednich latach, jak i obecnie, Polska nie ma się czym chwalić. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w rankingu poziomu zanieczyszczeń, na tle całej Europy zajmujemy drugie miejsce zaraz za Bułgarią. Aż 36 polskich miast ma przekroczone normy! Poziom nieczystości w powietrzu systematycznie wzrasta, zamiast się zmniejszać, a najwięcej zanieczyszczeń pochodzi głównie z gospodarstw domowych. Katowice, stolica polskiego zagłębia węglowego, to jedno z miast z najgorszym powietrzem. Życie tutaj jest równoznaczne z wypalaniem rocznie 1711 papierosów – pisze autor reportażu z Górnego Śląska w szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”.

Jak możemy wpłynąć na zmniejszenie smogu?

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na działania, które podejmujemy na co dzień. O tej porze roku każdy pali w piecu. Skontroluj jego stan. Stary sprzęt stwarza zagrożenie i emituje do atmosfery dużo więcej zanieczyszczeń, niż nam się wydaje. Wymiana na nowy, zgodny z narzuconymi standardami, na pewno znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza i nasze bezpieczeństwo. Mniej wymagającym działaniem, ale równie skutecznym, jest regularne czyszczenie pieca i komina z sadzy. Zmniejsza to znacznie przedostawanie się szkodliwych pyłów do atmosfery. Zwróć uwagę także na to, czym ogrzewasz mieszkanie. Wiele osób pali śmieci, które nie powinny być utylizowane w ten sposób. Węgiel także nie jest dobrym materiałem do palenia w piecach, stąd wspomniana wcześniej opcja wymiany. Piece gazowe lub pompy ciepła są lepszym rozwiązaniem. Zrezygnuj z auta, skorzystaj z komunikacji miejskiej. Im mniej pojazdów na drodze, tym mniej spalin w atmosferze.

Ciepłe sztuczki

Termomodernizacja mieszkania to kolejny sposób na zwalczanie smogu. Są na to łatwe sposoby, niewymagające dużego nakładu finansowego – można na przykład wykorzystać maty do grzejników, które izolują i odbijają ciepło grzejnika do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu nasz grzejnik nie ogrzewa ściany zewnętrznej, a my oszczędzamy energię. Istnieją także specjalne tynki i maty ocieplające ściany. Warto także zwrócić uwagę na farby, które mają termoizolacyjną funkcję. Zatrzymują ciepło w pomieszczeniach zimą, przez co możemy trochę przykręcić grzejniki – Farba Termointeligentna CIQ to produkt o przedłużonej trwałości, wykonany w wysokiej jakości technologii. Oprócz właściwości termoizolacyjnych są odporne na grzyby i pleśń. – mówi Waldemar Sas, Brand Manager Farby Termointeligentnej CIQ.

Gdyby każdy zastosował chociaż jedną z wymienionych tutaj wskazówek, przyczyniłby się w minimalnym stopniu do poprawienia jakości powietrza, którym oddychamy.

Author: redakcja

Dodaj komentarz