Computerized Numerical Control, czyli cyfrowe sterowanie za pomocą maszyn CNC jest dziś powszechnie stosowane. Co więcej, urządzenia CNC okazują się przydatne nie tylko w przypadku profesjonalnej produkcji, ale również, gry w grę wchodzą działania hobbystyczne. Na rynku jest bowiem dostępnych wiele zautomatyzowanych urządzeń, w pełni dostosowanych do potrzeb odbiorców. Istnieją jednak pewne branże, w których częściej niż w innych, wykorzystuje się sterowanie CNC…
Na czym polega sterowanie CNC?
Maszyny wyposażone w mikrokomputer są w stanie wykonać nawet bardzo skomplikowane kształty, przeciąć gruby metal i poddać szybkiej oraz precyzyjnej obróbce daną rzecz. Wyróżnia się kilka, podstawowych rodzajów sterowania obrabiarek CNC:
-sterowanie punktowe,
-sterowanie odcinkowe,
-sterowanie ciągłe.
Sterowanie CNC pozwala na wykonanie precyzyjnej obróbki i zaawansowanych detali, co często nie jest możliwe w przypadku sterowania ręcznego…
Gdzie znajduje zastosowanie cyfrowe sterowanie?
Najnowsze urządzenia CNC zapewniają cichą, szybką i efektowną pracę, dlatego też znajdują zastosowanie w coraz większej ilości sektorów przemysłu. Dziś trudno sobie wyobrazić branże produkcyjne i wytwórcze bez maszyn, które automatyzują większość procesów i odciążają ludzi, szczególnie przemysł lotniczy czy elektroniczny. Sterowanie CNC sprawdza się głównie wówczas, gdy w grę wchodzi szybkość i masowość produkcji, a także wysoka jakość wytwarzanych produktów…
Niejeden dystrybutor techniki plazmowej Control oferuje dziś doskonałej jakości maszyny CNC z dwoma trybami cięcia, w pełni zautomatyzowane, a nawet z funkcją bezdotykową. Niemniej jednak warto mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa i przed zakupem konkretnego modelu sprawdzić, czy posiada odpowiednie certyfikaty. W końcu maszyny te muszą być dostosowane do specyfiki wykonywanych przez nich prac i oprócz unowocześniania procesów produkcyjnych, gwarantować bezpieczeństwo pracy.