Czym jest inwerter solarny, czyli parę słów o sercu instalacji fotowoltaicznej

fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne bardzo mocno zyskują na popularności. Jest to niezwykle korzystna wiadomość dla planety – to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej – ale także dla portfeli jej posiadaczy. Dzisiaj zajmiemy się kwestią inwertera, czyli niejako serca całej instalacji fotowoltaicznej – czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa? Jak wybrać najlepszy inwerter do naszej instalacji? Zaraz odpowiemy na te pytania, więc zapraszamy do czytania!

Instalacja fotowoltaiczna – czym jest i jak działa ten system?

Dzięki użyciu instalacji fotowoltaicznej możliwe jest odzyskanie energii z promieni słonecznych. Odbywa się to na zasadzie procesów i reakcji chemicznej, zachodzącej w ogniwach fotowoltaicznych. Żeby mogło być to przeprowadzane w sprawny i efektywny sposób, konieczny jest wybór paneli fotowoltaicznych, które będą dostosowane do warunków budynku, nasłonecznienia, czy kąta nachylenia dachu.

Niezależnie od tego, jakie panele fotowoltaiczne wybierzemy, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy spełniają one wszystkie niezbędne normy i certyfikaty. Da nam to pewność, że ogniwa i wszystkie inne elementy instalacji będą w odpowiedniej jakości. Komponenty sprawdzonych marek wraz z ofertą ich instalacji można znaleźć na stronie www.esoleo.pl.

Inwerter – serce każdej instalacji fotowoltaicznej

Ogniwo fotowoltaiczne pozyskuje energię ze słońca, która następnie jest przetwarzana w energię elektryczną. Żeby ten proces przebiegał sprawnie i bez żadnych zakłóceń, niezbędne jest działanie inwertera. Falownik (to inna nazwa tego urządzenia) służy przetwarzaniu prądu stałego (DC) w prąd zmienny (AC), który następnie może służyć do zasilania urządzeń elektrycznych.

Inwerter solarny oprócz zmiany prądu ze stałego na zmienny także czuwa nad wydajnością i zabezpieczeniem całego procesu. Jakie są komponenty składowe każdego inwertera? Są to:

  • układu sterowania (przykładowo w postaci dotykowego ekranu LCD) i zabezpieczeń
  • prostownik
  • stopień pośredni
  • stopnień końcowy

Jak wybrać odpowiedni inwerter do naszej instalacji?

Kluczem do wyboru odpowiedniego falownika, który znajdzie właściwe zastosowanie w naszej instalacji, jest jego zgodność z przewidzianymi normami. Szereg spełnionych regulacji, takich jak Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej 2004/108/EC czy zgodność z Normą odporności na zakłócenia elektromagnetyczne PN-EN 61000-6, da nam pewność, że nasz falownik będzie pracował prawidłowo.

Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest moc inwertera. Określa ona wydajność, jaką może osiągnąć dany falownik. O ile inwertery solarne nie mają przeważnie większych problemów z niewielkimi przeciążeniami, to dużo wyższe wartości energii mogą przeciążyć falownik na tyle, że może to wpłynąć na jego poprawną pracę. W najlepszym wypadku wykryje on przeciążenie i automatycznie się wyłączy, jednak w najgorszych wypadkach taki scenariusz grozi pożarem i trwałymi uszkodzeniami całej instalacji. Inwerter w polskich warunkach powinien mieć moc około 85-90% mocy znamionowej naszych paneli fotowoltaicznych.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz