W dzisiejszych czasach dla każdego powinna się liczyć troska o środowisko i poszukiwanie nowych, ekologicznych rozwiązań, które będą miały na celu je odciążyć. Na całe szczęście, większość nowoczesnych systemów grzewczych czy wentylacyjnych łączy w sobie bycie przyjaznym środowisku oraz portfelowi. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jakie są zalety rekuperacji?
Rekuperacja – wydajna wentylacja mechaniczna
W większości starszych budynków do tej pory stosowany jest system wentylacji grawitacyjnej, który pozwala na wykorzystanie naturalnych praw przyrody do zapewnienia cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Jednakże ten system przestał być odpowiednio wydajny wraz z nadejściem nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. Z tego powodu, powstały takie rozwiązania jak rekuperacja.
Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej, który pozwala na znacznie większą kontrolę nad przepływem powietrza w domu. Niesie to za sobą wiele korzyści – poznajmy je.
Rekuperacja i oszczędność energii cieplnej
W domach z wentylacją grawitacyjną konieczny jest montaż okien wyposażonych w nawiewniki. Służą one do zapewnienia odpowiedniego poziomu cyrkulacji powietrza w domu, jednak mają jedną zasadniczą wadę – ich użycie skazuje budynek na utratę energii cieplnej. Do wytworzenia ciepła w domu przeważnie używa się węgla lub gazu, więc w takiej sytuacji nie dość, że rosną koszty ponownego ogrzania świeżego powietrza, to dodatkowo cierpi na tym środowisko.
W przypadku systemów wentylacyjnych opartych o rekuperację, które można znaleźć na stronie Ventido.pl, ten problem nie występuje. Nie dość, że rekuperacja pozwala na montaż bardzo szczelnych systemów okiennych, to dodatkowo odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Tym sposobem, wydatki na energię cieplną mogą okazać się znacznie mniejsze w przypadku domów z rekuperacją.
Rekuperacja a zdrowie
Klasyczna wentylacja grawitacyjna wymaga do poprawnego działania odpowiednich warunków. Jeśli przykładowo różnica temperatur pomiędzy dworem a wnętrzem budynku będzie zbyt mała, powietrze może nie być odprowadzane prawidłowo – niesie to za sobą ryzyko zwiększenia wilgoci oraz wystąpienia pleśni i grzybów.
Rekuperacja jest systemem mechanicznym, więc jej działanie jest w pełni niezależne od warunków środowiskowych. Dodatkowo ten system nie tylko nawiewa i wywiewa powietrze z domu, ale także dodatkowo je filtruje – dzięki temu każda osoba w domu z rekuperacją może mieć pewność, że jakość powietrza będzie stała na najwyższym możliwym poziomie.