Czym wyróżniają się badania UT?

co to badania ultradzwiekowe

Badania ultradźwiękowe odznaczają się tym, że pozwalają określić stan objętości badanego elementu. ponadto, informują o umiejscowieniu, rozmiarze i ilości występujących niezgodności w danym materiale. W tym wypadku wykorzystywane są akustyczne zjawiska, które zachodzą w komponentach. Polegają one na wykrywaniu nieciągłości, z użyciem fal ultradźwiękowych, emitowanych przez specjalne głowice. Jak przebiega badanie UT i o czym warto wiedzieć?

Badania UT

Dla tworzyw sztucznych głowice przyjmują częstotliwości 25-250 kHz, a dla stali i stopów – 0,5-25 MHz. Jeśli chodzi o ultradźwiękowe fale, są to drgania mechaniczne pośród położenia równowagi cząstek materiału. Co ciekawe, metodę ultradźwiękową dzielimy na kilka etapów. Są one następujące:

  • wykrycie, lokalizacja i określenie rozmiaru niezgodności,

  • lokalizacja i wytyczenie rozmiaru niezgodności prostopadłych, płaskich lub skośnych do spoiny,

  • określenie informacji dodatkowych i niezgodnościach, mając na uwadze dwa wcześniejsze etapy.

Warto dowiedzieć się, jak dokładnie przebiegają badania UT.

Przebieg badania UT

W trakcie badania, fala dźwiękowa jest impulsowo wprowadzana do materiału, z użyciem głowicy aparatu ultradźwiękowego. Można dokonać klasyfikacji w zależności od rodzaju odbieranych fal, zastosowanego odbiornika, czy typu głowic i metody tworzenia fal. Spore znaczenia ma również zapewnienie prawidłowego sprężenia akustycznego między głowicą a materiałem. W takim wypadku zalecane jest wykorzystanie środka sprzęgającego, co ułatwia wprowadzanie wiązki ultradźwiękowej do elementu. Zadaniem fala jest nadanie sygnału przepuszczalnego lub odbitego od nierówności, czy też powierzchni. Następny etap to powrót do głowicy i przetworzenie informacji w pamięci komputera, jaki jest połączony z defektoskopem. Pamiętajmy o tym, że technika takich badań może być ręczna, półautomatyczna lub zautomatyzowana. Ponadto, korzysta się z przeszukiwania zanurzeniowego, bezkontaktowego lub całkowitego.

Dobranie odpowiedniej techniki jest zależne od sposobów łączenia. Jak określa się ocenę wyników danych niezgodności? Wszystko to wiąże się z amplitudą echa, lokalizacją i otoczeniem niezgodności. Jedną z najważniejszych cech badania UT jest pozycjonowanie wady w materiale i duża wykrywalność krytycznych wad w spoinach. Ogromnym atutem jest uzyskanie lepszych efektów, niż w przypadku radiograficznego badania. Dodatkowo, możemy liczyć na niższy koszt i krótszy czas realizacji badania.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz