Siłownik jednostronny – co to jest?

zastosowanie silownika jednostronnego

Jak sama nazwa wskazuje, w siłowniku jednostronnego działania ruch tłoka następuje tylko w jednym kierunku, jako pchający lub ciągnący bądź z wysuwem sprężyną. Sprężone powietrze wykonujące suw tłoka na zewnątrz lub do wewnątrz decyduje o tym. Siłownik jednostronny powraca na pozycję wyjściową w przypadku braku ciśnienia, dzięki czemu możemy zużywać mniej powietrza, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a ponadto powoduje mniejsze obciążenie sprężarki. Siłowniki jednostronnego działania stosuje się przy stosunkowo małym skoku, czyli do około 50 milimetrów. Modele różnią się pomiędzy sobą wymiarami gwintów wewnętrznych i zewnętrznych, a zakres tych średnic może wahać się od 20 milimetrów do 100 milimetrów.

Gdzie można zastosować siłownik jednostronny?

Siłownik jednostronny znajduje powszechne zastosowanie w różnych sieciach pneumatycznych różnych wielkości oraz w instalacjach przemysłowych. Można go zamontować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest jednostronna siła mechaniczna. Będzie to w dużej mierze instalacja zajmująca się wypychaniem obciążenia, uruchamiania urządzeń czy włączania zaworów. Jego zaletą jest przede wszystkim niewielki wymiar oraz idealne dopasowanie z innymi siłownikami, mechanizmami czy zaworami.

Siłownik jednostronny może być również wykorzystany w systemach bezpieczeństwa. Sprawdzi się również przy przepychaniu pojazdów transportowych lub w przypadku maszyn tłoczących, które wyrzucają gotowe elementy. Powszechność zastosowań i niebywała funkcjonalność siłownika sprawia, że może być użyty w niemal każdej dziedzinie przemysłu, między innymi w górnictwie, leśnictwie, budowlance czy przy produkcji. Modele o niewielkich gabarytach będą bardziej odpowiednie do warsztatów i domowego zastosowania.

Jak działa siłownik jednostronny?

Metoda działania siłownika jednostronnego jest dość prosta, szczególnie, jeśli ma się odrobinę pojęcia o tego typu elementach i ich działaniu. Jest on wyposażony w jedną komorę roboczą i wykorzystując strumień sprężonego powietrza, wykonuje tylko ruch w jednym kierunku, albo następuje wysunięcie tłoka albo jego powrót do pozycji wyjściowej. Podsumowując, siłownik jednostronny może być pchający lub ciągnący. Aby nastąpił ruch w drugim kierunku, niezbędna jest sprężyna umieszczona wewnątrz siłownika. To ona sprawia, ze po zakończonych pracach tłok wysuwa się lub cofa. Sprężyna działa w chwili odłączenia gazu, co przyspiesza i usprawnia powrót tłoka do wybranego położenia.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz