Fotowoltaika – jak wygląda kwestia żywotności paneli w instalacji?

Każdy z nas, wybierając odpowiednie rozwiązania dla siebie lub swojego domu, ma na względzie przez jak długi czas będzie mógł ich używać. Nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki – jej zakup wiąże się z relatywnie dużą inwestycją i zapewne każdy, kto myśli o instalacji fotowoltaiki w swoim domu chciałby, żeby wytrzymała u niego jak najdłużej. Właśnie dlatego dzisiaj zajmiemy się tym tematem i odpowiemy na pytanie – jak długo może wytrzymać fotowoltaika?

Fotowolotaika – czym są i jak działają panele słoneczne?

Zacznijmy od krótkiego wprowadzania do tematu, odpowiadając na pytanie, czym w ogóle jest fotowoltaika. Jest to sposób produkcji energii elektrycznej, polegający na odzyskiwaniu energii produkowanej przez słońce i jej dalszym przetworzeniu na prąd. Działanie fotowoltaiki opiera się o ogniwa fotowoltaiczne, które dla większej skuteczności łączy się w moduły, nazywane też panelami fotowoltaicznymi.

W jaki sposób działają ogniwa fotowoltaiczne? Ich zasada działania opiera się o reakcję chemiczną, zachodzącą w sytuacji, kiedy na panele zaczną padać promienie słońca. Z uwagi na to, że prąd produkowany przy użyciu fotowoltaiki to prąd stały, konieczna jest jego transformacja w prąd zmienny. Jest to możliwe dzięki falownikowi – to część instalacji, do której trafia wytworzony prąd i gdzie może zostać następnie przetworzony. Falownik czuwa też nad całym procesem odzysku energii.

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych – na jak długo zostanie z nami fotowoltaika?

Fotowoltaika w Polsce bije rekordy popularności, więc jak można się domyślić, proces odzyskiwania energii produkowanej przez słońce musi być opłacalny. To jak najbardziej prawda, jednak wszystkie rozwiązania obecne na rynku mają jakieś wady. W przypadku fotowoltaiki można do nich zaliczyć trwałość – instalacja z każdym rokiem będzie traciła część swojej wydajności. Czy jest to na tyle dotkliwe zjawisko, że każdy, kogo interesuje fotowoltaika w Polsce, powinien porzucić ten pomysł?

Absolutnie nie! Fotowoltaika może i traci swoją wydajność wraz z czasem, jednak ten spadek jest marginalny i nie przełoży się aż tak bardzo na wydajność paneli, jak można początkowo myśleć. Badania pokazują, że większość paneli fotowoltaicznych obniża swoją wydajność od 0,1% do 0,5% w skali roku. Jak długo mogą nam więc posłużyć panele fotowoltaiczne?

Szacuje się, że po upływie około 20-25 lat, wydajność paneli spadnie o około 20%. To bardzo dobry wynik, który pomoże nam cieszyć się fotowoltaiką przez bardzo długi czas. Pamiętajmy, że wpływ na żywotność paneli ma głównie jakość komponentów instalacji – warto o tym pomyśleć i wybrać takie, które będą mogły wytrzymać z nami jak najdłużej.

Author: redakcja serwisu

Dodaj komentarz