Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w życiu codziennym oraz w wielu procesach produkcyjnych. Elementem, niezbędnym do uzyskania odpowiedniego jego ciśnienia, jak również wymuszenia przepływu, jest sprężarka. Wiele modeli tego sprzętu wyposażonych jest w odpowiednie elementy konstrukcyjne, dzięki którym możliwe jest gromadzenie gazów pod ciśnieniem i efektywne ich wykorzystanie. Na rynku dostępne są również specjalistyczne zbiorniki powietrza, które pozwalają na zmagazynowanie większej jego ilości, co jest niezbędne przede wszystkim w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych i usługowych.
Zbiorniki powietrza i ich rola w działaniu sprężarek
Instalacje, wykorzystujące sprężone powietrze, spotykane są przede wszystkim w zakładach produkcyjnych oraz warsztatach samochodowych i lakierniczych. Efektywne wykorzystanie gazów pod ciśnieniem wymaga jednak niejednokrotnie zgromadzenia dużej ich ilości. Większe systemy korzystają więc ze zbiorników powietrza sprężonego o wysokiej pojemności. Ich rola jest trudna do przecenienia.
Element ten jest wykorzystywany jako miejsce, gdzie gazy pod odpowiednim ciśnieniem są przechowywane, zwłaszcza wówczas, gdy kompresor nie pracuje. W związku z tym zastosowanie zbiorników powietrza, jako elementów takiego układu, pozwala na zachowanie wysokiej niezawodności całego systemu. Możliwe jest przy tym użycie ich jako standardowej części instalacji lub jako miejsc, w których przechowuje się powietrze skompresowane na wypadek awarii lub spadku jego ciśnienia w innej części układu.
Zbiorniki powietrza sprężonego – wymogi techniczne
Magazynowanie powietrza pod ciśnieniem pełni więc w wielu instalacjach niezwykle istotną rolę. Z tego względu wykorzystywany do tego sprzęt powinien odznaczać się wysokimi właściwościami użytkowymi oraz trwałością. Nowoczesne zbiorniki powietrza są więc wykonywane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal o podwyższonej wytrzymałości. Jednocześnie ich producenci dokładają starań, by zabezpieczyć konstrukcję przed niszczącym działaniem ciśnienia oraz czynników zewnętrznych poprzez odpowiednie zabezpieczenie jej powierzchni.
Używane w instalacjach przemysłowych zbiorniki powietrza sprężonego powinny również posiadać odpowiednie atesty i zezwolenia, dopuszczające je do użytkowania. Wymagają tego względy bezpieczeństwa, bowiem ciśnienie przechowywanych w nich gazów bywa niezwykle wysokie. W związku z tym wyłącznie renomowani producenci, posiadający odpowiednią dokumentację, powinni być brani pod uwagę jako dostawcy elementów wyposażenia tego typu.